V Jemenu povstalci Hútíové zničili tank prosaúdovských sil. Bojový stroj byl na pozici v jedné z horských oblastí země, když levou část věže zasáhla protitanková řízená raketa. Zřejmě byl použit přenosný komplex Metis. (Foto: Twitter)

V době zásahu z neznámého důvodu došlo ke střelbě z tankové zbraně. Projektil uletěl krátkou vzdálenost a při nárazu do země zvedl oblak prachu. Zatím nejsou k dispozici žádné údaje o osudu posádky, ale zřejmě jsou zranění. Tento incident je zajímavý tím, že poprvé po dlouhé době se obětí raketového útoku stal T-62.

V dřívějších frontových zprávách byly uváděny hlavně americké М1А2 Abrams, modifikace М60 dodávané také z USA, francouzské AMX-30, staré sovětské T-55 a dokonce vzácné T-34-85. Než začala občanská válka, jemenské pozemní síly měly asi dvě stě tanků T-62. Tyto tanky byly dodávány do severní a jižní části Jemenu ještě v době Sovětského svazu. Celkem bylo v 70. až 80. letech přijato asi 300 strojů. Seveřané přitom dostali necelou dvacítku. Tato technika byla po sjednocení obou zemí připojena ke všeobecným ozbrojeným silám.

Z nějakého neznámého důvodu strany bojující v tomto „horkém místě“ používaly T-62 méně ochotně než stejný T-55. Proto se zřídka objevily před čočkami fotoaparátů a videokamer, a to i ve srovnání s modernějšími T-72S, T-72B a T-80BV poháněnými plynovou turbínou.

V Jemenu už více než pět let trvají vojenské akce mezi Hútíi a stoupenci prezidenta Abd Rabúa Mansúra Hádího, kterého podporuje koalice vedená Saúdskou Arábií. Nicméně provládním vojskům se za tu dobu podařilo obsadit oblasti Hútíů na severu Jemenu, a také ztratili pozice na jihu, které zaujali zastánci Přechodné rady, která je pro odtržení Jižního Jemenu.