Americký prezident během setkání s předsedou vlády 7. března hodlá projednat téma energetické bezpečnosti včetně výstavby nových energetických jednotek v tuzemských jaderných elektrárnách. (Foto: Wikimedia)

Jedním z kandidátů na účast je americká firma Westinghouse, informovala česká televize ve čtvrtek s odkazem na Bílý dům.

Bílý dům předtím oznámil, že Trump a jeho manželka Melania přijmou 7. března Babiše a jeho manželku Moniku v Bílém domě.

„Prezident a předseda ČR budou mluvit o tom, co je třeba udělat pro další rozvoj vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou, o potřebě společně čelit globálním výzvám, včetně kybernetické a energetické bezpečnosti, jakož i o vzájemných obavách v oblasti mezinárodního obchodu. Mohlo by se také mluvit o vybudování nových energetických jednotek v českých jaderných elektrárnách, o které projevila zájem americká společnost Westinghouse*,“ uvádí se ve zprávě.

Na setkání se můžou také projednávat problémy související s čínskou společností Huawei. Dříve česká média napsala, že právě tyto omezující opatření, které premiér Babiš uskutečnil ve směru této společnosti za poslední dva měsíce přispěly k organizaci schůzky v Bílém domě.

„Bílý dům také dodal, že Andrej Babiš dorazí do Spojených států v roce, kdy se slaví 30. výročí od sametové revoluce v Československu, která následně přivedla k pádu socialismu v zemi. Zároveň loni oslavila Česká republika 20. výročí vstupu do NATO. Prezident a první dáma s potěšením oslaví toto výročí společně s premiérem Babišem a jeho ženou,“ uvedla česká televize.

Andrej Babiš v sobotu oznámil novinářům, že během svého setkání s Trumpem budou mimo jiné diskutovat o spolupráci mezi oběma zeměmi v oblasti obrany. „Mohou být také položeny otázky týkající se Evropské unie a samozřejmě mezinárodních záležitostí, jako Sýrie nebo vztahy s Íránem,“ řekl Babiš.

*Westinghouse Electric Company je americká firma působící v jaderné energetice. Vznikla roku 1998 a se zabývá konstrukcí, stavbou Jaderných elektráren a dodávkami Jaderného paliva.  Westinghouse byl do roku 2010 dodavatelem paliva pro JE Temelín, ale pak ho nahradila ruská firma TVEL, píše otevřená encyklopedie.

Zdroj: snews.com