Před deseti lety ministryně zahraničí USA Clintonová darovala svému ruskému protějšku Lavrovovi tlačítko symbolizující obnovení vztahů mezi zeměmi. Američané však omylem na tlačítko napsali „přetížení“ (peregruzka) místo „restartování“ (perezagruzka). (Foto: Wikimedia)

Zástupce historického centra ruské diplomacie Sputniku sdělil více informací o tomto setkání.

„Stalo se to v Ženevě, kde probíhala docela úspěšná jednání. Po osmi předchozích letech byla tato jednání natolik úspěšná, že se na sebe ministři zahraničí obou zemí usmáli," řekl zástupce vedoucího historického centra ruské diplomatické služby Petr Barulin.

Podle něj v angličtině bylo na tlačítku napsáno „reset", což znamená „restart".

„Ale američtí překladatelé se zmýlili. Napsali latinkou ‚peregruzka‘ (přetížení) místo ‚perezagruzka‘ (restartování), což není totéž. ‚Přetížení‘, jak je známo, způsobuje přerušení elektrického obvodu a může zapříčinit požár," řekl Barulin.

Podle něho však Hillary Clintonová úspěšně zachránila situaci. „Řekla, že samozřejmě s Sergejem Lavrovem pracovali na ‚resetování‘, ale tolik tvrdě, že jsou ‚přetížení‘ prací," dodal.

Navzdory této chybě ministři zahraničí obou zemí společně stiskli toto tlačítko.

„Hlavně proto, že v té době probíhalo mnoho takových naléhavých jednání: na jižním Kavkazu, v Afghánistánu, na Korejském poloostrově. Země se navzájem podporovaly a vycházely si vstříc. A jak to poté dopadlo, víme," uzavřel celou věc Barulin.

Zdroj: snews.com