Americká média aktivně hovoří o takzvané strategii Kissingera, která byla zveřejněna v posledních dnech. Podle verze novin The Daily Beast, 95letému bývalému ministrovi zahraničí USA se údajně podařilo dosáhnout toho, že je klíčovým elementem zahraniční politiky Donalda Trumpa.

Pět zdrojů z administrativy amerického prezidenta potvrdily: plán „patriarchy americké diplomacie" spočívá v tom, aby bylo Rusko použito jako taran proti Číně, která ohrožuje světovou hegemonii USA. Podle informací amerických žurnalistů byl pozitivně přijat v týmu Trumpa a právě díky němu je možné vysvětlit některé činnosti ohledně Ruska. V tomto schématu má Rusku roli instrumentu. To znamená, že se od Kremlu očekává, že bude souhlasit aktivně se účastnit procesu, jenž američtí analytici označují následovně: „zahnat Čínu do krabičky", odkud se Čína již nebude moci dostat. Ze své podstaty se tedy po Rusku chce, aby vůči Číně plnilo ty samé úkoly, jako nyní Ukrajina proti Rusku — stát se bodem napětí, zdrojem rizika a aktivní částí možné ekonomické či politické blokády.

Povídačky o tom, že protičínská dohoda bude tak či onak nabídnuta ruskému vedení, již existovaly velmi dlouho. Nyní se ale poprvé ukázal „autor". Stojí za to říci, že Bílý dům, ani kancelář Henryho Kissingera neodmítla materiály The Daily Beast, což dává těmto informacím zvláštní pikantnost a dokonce i dodatečnou pravděpodobnost.

O konkrétních návrzích Kissingera se jen těžko dozvíme pravdu. Ovšem předpoklady o jistém protičínském směřování na základě činností amerického prezidenta mají jednu nespornou výhodu — ideálně vysvětlují všechny činnosti, které americký prezident prováděl vůči Rusku, včetně nových sankcí a summitu v Helsinkách.

Pokud se informace o „plánu Kissingera" ukážou jako pravdivé, tak dříve či později v ruském éteru uvidíme informační „dělostřeleckou podporu" tohoto plánu: z jedné strany se bude hrnout protičínská hysterie a z druhé strany teze o tom, že v případě vytvoření spojeneckých vztahů s USA ruská ekonomika doslova rozkvete.

Ať už ale budou sliby plynoucí z „přátelství" s Washingtonem proti Pekingu jak chtějí sladké, souhlasit s plánem Kissingera by byla velká chyba. Stačí se jen podívat na Ukrajinu a uvidět, v co se mění země, která je využívána jako taran proti sousední mocnosti. Kromě toho je každá dohoda s USA obrovské riziko, jelikož jakákoli i důležitá dohoda může být během několika okamžiků zrušena v případě změny prezidentské administrativy.

Šance na provedení tohoto plánu jsou ovšem v realitě nulové. Skutečný dialog mezi USA a Ruskem může začít probíhat až poté, co si USA uvědomí, že Rusko je jeden ze světových pólů síly s vlastními zájmy a pravidly, a ne „geopolitické kladivo", se kterým je možné mlátit do Velké čínské zdi.

Zdroj:  thedailybeast.com