O závislosti amerických vojenských základen v Evropě bylo informováno na pozadí začátku přípravy výstavby plynovodu Severní proud-2.

Prezident Spojených států Donald Trump řekl, že Německo se stává „zajatcem" Ruska. Poznamenal, že Kongres je znepokojen závislostí evropských zemí na ruském palivu (v prvním čtvrtletí ruské potrubí dodávalo 41 procent veškerého plynu spotřebovaného Evropou).

V tomto ohledu Spojené státy začaly diskutovat o možnosti zajistit stabilní provoz kritických zařízení v Evropě, zejména vojenských základen. Nedávno americký ministr obrany James Mattis obdržel dopis od senátora Pata Toomeyho, který hovořil o významu snížení závislosti amerických ozbrojených sil v Evropě na ruských palivech, informuje RealClear Defense.

Příkladem závislosti je letecká základna Ramstein na jihozápadě Německa, strategicky důležitá pro americkou armádu, kde slouží více než 50 tisíc vojáků. Základna slouží jako ústředí amerického letectva v Evropě. Jak se ukázalo, téměř 40 procent ropných produktů používaných v amerických vojenských zařízeních v Německu je ruského původu.

Jak se ukázalo, americká vojenská základna v Evropě závisí na ruských zdrojích energie. Proto se navrhuje vytvořit mikroelektrické sítě, které mohou přijímat energii z hlavní sítě a generovat ji v případě odpojení od zdroje. Jako dodatečný zdroj energie se zvažují i jaderné reaktory. Dalším způsobem boje proti energetické závislosti může být akumulace elektřiny. Rovněž je zkoumána možnost použití baterií elektrických vozidel jako dočasného zdroje energie.