Dnešní návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Srbsku předcházel zásah srbských bezpečnostních sil proti wahábistovi Arminu Alibašičevovi, podezřelém z přípravy atentátu při návštěvě ruského prezidenta. (Foto: Wikimedia)

V jižním Srbsku v obci Potok u města Novi Pazar zatkla policie 21letého wahabbistu Armina Alibašiče. Podezřelý měl v batohu pušku s optickým zaměřovačem a měl cestovat do Bělehradu.

Bezprostředně po zatčení policie prohledala  jeho byt, kde byl nalezen celý arzenál zbraní a vybavení nezbytných pro vytvoření výbušnin, časovače,  použitelné k dálkové aktivaci bomby.

K dispozici byly také speciální telefony, vodiče a zařízení pro dálkově ovládané rozbušky. Alibašič měl v bytě fotku jak drží vlajku Islámského státu, stejně jako propagační materiály, brožury a literaturu, píše se v článku srbského webu Informer.

Je známo, že Putin je cílem teroristů kvůli válce, kterou Rusko vyhlásilo ISIS.

Policie nevylučuje možnost, že by bomba, kterou Alibašić vyrobil, měla být aktivována někde v den Putinova příjezdu.

„Wahhábité jako Alibašić jsou dostatečně proškoleni, připravení a vyzbrojení k provádění útoků na strategickou infrastrukturu zemí  a proti civilistům. Vědí, jak dobře naplánovat útoky na chráněné osoby … To je důvod, proč jsem přesvědčen, že zatčený wahabbista není sám a jsem přesvědčen, že má pomocníky. Jakékoli teroristická hrozba z Pazaru má zázemí v muslimské části Bosny a Hercegoviny, kde působí různé teroristické buňky,“ varuje Dževad Galijasevic, odborník v boji proti terorismu.

Zdroj: pz.czinformer.rs