Ke vzácnému zatmění, které zbarví Měsíc do karmínově červené barvy, má dojít ve dnech 20.–21. ledna. Informoval o tom britský zpravodajský portál The Sun. Zastánci konspiračních teorií hovoří o tom, že tento jev může odstartovat konec světa. (Foto: NASA)

Tento záhadný vesmírný jev má za následek zrození řady proroctví o konci světa. Podle těchto proroctví se totiž jedná o předzvěst zániku světa a znak začátku apokalypsy. Paul Begley z amerického města West Lafayette (stát Indiana) však novinám Express prozradil, že podle jeho názoru existuje jen velmi malá pravděpodobnost, že svět zanikne už tento víkend.

Během kázaní přes webové stránky Begley prohlásil: „Tyto apokalyptické znaky na nebi zřejmě poukazují na katastrofální událost, která je teprve na obzoru. I když nevíme, kdy se to stane, tak skutečnost, že ve dnech 20. a 21. ledna uvidíme červený Měsíc, ještě neznamená, že se 22. ledna otevřou brány do pekel. To však ale také neznamená, že se to nestane. Proto se nám začaly zjevovat tyto znaky."

Biblické znamení

Někteří lidé vnímají krvavý Měsíc jako naplnění biblického proroctví. Tomuto tématu byla věnována řada apokalyptických knih. Snad nejznámější z nich je kniha s názvem Čtyři krvavé měsíce: Něco se brzy změní, v níž její autor John Hagee naznačuje, že daná událost může být naplněním biblických proroctví.

Červený Měsíc za úplného zatmění je zmíněn i v knize Joela 2:31: „Slunce se obrátí v temnotu a Měsíc v krev, než přijde veliký a strašný den Páně." Skutky 2:20 opakují stejný příběh: „Před velkým a pozoruhodným dnem Páně se Slunce změní v temnotu a Měsíc v krev."

Je to ve hvězdách

Kromě toho se tento víkend Měsíc, Země a Slunce připraví na jediné úplné zatmění Měsíce v letošním i příštím roce. Měsíc navíc bude nejblíže k Zemi a bude se zdát, že je o něco větší a jasnější než obvykle, informuje portál.

Patrick Hartigan, astrofyzik z Rice University, se k věci vyjádřil následovně: „Nejedná se jen o super Měsíc, ale také o úplné zatmění, které potrvá poměrně dlouho — asi hodinu."

Pokud bude jasná obloha, bude celé zatmění viditelné v Severní a Jižní Americe, Grónsku, na Islandu, v Irsku, ve Velké Británii, v Norsku, Švédsku, Portugalsku a na francouzském a španělském pobřeží.

Zbytek Evropy, stejně jako Afrika, bude tento jev pozorovat jen částečně. Ve stěžejním okamžiku bude mít Měsíc červenou barvu, jelikož se sluneční světlo rozptyluje směrem od atmosféry Země. Z tohoto důvodu se takové zatmění Měsíce někdy označuje jako krvavý Měsíc.

​​​​Zdroj: thesun.com