Ministerstvo vnitra Velké Británie dnes zareagovalo na prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o potřebě zanalyzovat úroveň nebezpečí a přijat „komplexní opatření k přípravě symetrické odpovědi“ na americké zkoušky útočných raket velkého doletu. (Foto: Army.mil)

Britské ministerstvo vnitra uvedlo, že prohlášení Vladimira Putina je „dalším příkladem“ ruských akcí zaměřených na oslabení evropské bezpečnosti.

„Prohlášení Ruské federace o odvetných raketových testech je dalším příkladem mnohem širšího modelu činností Ruska, které jsou zaměřeny na oslabení evropské bezpečnosti založené na pravidlech mezinárodního systému, jenž zajišťuje bezpečnost našich občanů,“ uvedl člen britského ministerstva vnitra na žádost o komentář prohlášení prezidenta Putina.

Ruský prezident v pátek 23. srpna na jednání se členy Rady bezpečnosti RF oznámil, že zkouška pozemního odpalovacího zařízení MK 41 Spojenými státy jen prokazuje podloženost nároků, které ruská strana vyjadřovala USA ještě v průběhu platnosti smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF).

Putin zdůraznil, že Washington zrežíroval „propagandistickou kampaň o údajném nedodržování ustanovení této smlouvy ze strany Ruska“.

„Jak je nyní všem jasné, jejím jediným cílem bylo přikrytí prací prováděných Washingtonem s porušením smlouvy a původní úmysl odstoupit od ní,“ vysvětlil.

Na závěr svého projevu ruský prezident pověřil ministerstvu obrany, ministerstvu zahraničí a dalším příslušným úřadům, aby zanalyzovaly úroveň nebezpečí a přijaly „komplexní opatření k přípravě symetrické odpovědi“.