Podle posledního vyšetřování se každý třetí terorista IS, který se vrátil do Švédska se po návratu ze Středního východu dopustil závažných trestných činů. (Foto: Youtube)

Šetření, které se zaměřilo na 41 členů Islámského státu, kteří se vrátili ze Sýrie a Iráku, zjistilo, že všichni byli odsouzeni nebo podezřelí ze zločinů. To je celkem 13 mužů, uvádí SVT, státní švédská televizní společnost.

Kromě pokusu o zabití se vyskytly i další zločiny, jako je drogová kriminalita, podvod, vydírání, praní špinavých peněz a sexuální zneužívání. Někteří mají potíže kvůli daňovým dluhům.

K vyšetřování došlo jen několik týdnů poté, co se potvrdilo, že členové Islámského státu, kteří žijí v Malmö, provozovali podzemní mešity a snažili se najímat nové extremisty.

"Situace v Rosengårdu je opravdu děsivá," řekla místní obyvatelka. Rosengård je panelové sídliště, nacházející se jihovýchodně od centra města Malmö

Doposud se asi 150 islámských bojovníků, švédských občanů, vrátilo do Švédska, ale mnoho komunit přiznalo, že nemají tušení, kde jsou. Úřady často ani nevědí, kdo se přesně vrátil.

Zatímco ostatní země zrušily občanství některých členů IS, švédský premiér Stefan Löfven tuto praxi vyloučil a řekl, že se švédští občané mohou vrátit, ale dostanou malou konzultační podporu.

Zdroj:  svt.se