Švédský politik narozený v Sýrii byl zadržen kvůli podezření z pašování lidí poté, co byl publikován záznam, kde se vychloubal, že za peníze dováží lidi do země. Prý má celou svoji rodinu "venku". (Foto:

Bývalý politik Rashad Alasaad (27) byl zadržen tajnou policií během zátahu v jeho domě. Došlo k tomu ve středu ráno.

„Osoba byla zadržena pro výslech a následně uvězněna. Má nárok na obhájce, to se nyní vyřizuje,“ řekla policejní mluvčí Ewa-Gun Westford.

Švédské noviny Expressen nahrály Alasaada skrytou kamerou, jak si dělal legraci ohledně toho, že za peníze propašoval několik lidí do Švédska. Také nabízel pomoc při pašování dětí z Řecka do Švédska.

„Ano, mám celou svoji rodinu venku. Dostal jsem ven (ze Sýrie – red.) hodně lidí. Vůbec to není složité,“ prohlásil muž na kameru. „Dovolte mi vám říci, proč to dělám. Abych byl upřímný, hlavním důvodem jsou peníze. Chci peníze,“ dodal.

Švédská pohraniční policie zahájila vyšetřování poté, co byla nahrávka zveřejněna. Muž nejdříve odmítl nařčení, ale když byl konfrontován ve věci ceníku za pašování lidí – přibližně 1900 euro za dítě a 2860 euro za dospělého (ve švédských korunách) – Alasaad přiznal, že ceník je skutečný.

Také podle informací prováděl na Facebooku reklamu, kde pod falešným jménem nabízel migrantům, že je propašuje z Řecka do Švédska pomocí vypůjčených pasů.

„Pouze pro ty, kdo jsou v Řecku. Syrské pasy se švédským povolením k pobytu k prodeji. Jen pro ty, kdo vypadá jako držitel pasu,“ údajně psal na Facebooku, nehledě na to, že předtím odmítal všechna obvinění.

Alasaad opustil svoji pozici krátce poté, co skutečnosti vyšly na světlo světa. Stal se členem místní vlády po volbách v roce 2018, když kandidoval za sociální demokraty.

Podle informací také pracoval pro švédský úřad sociálního zabezpečení a daňovou agenturu, dále pro státní penzijní fond. Následně kandidoval.

Probíhá vyšetřování, ve kterém se má zjistit, kolik lidí ve skutečnosti do Švédska propašoval.

Zdroj:  expressen.se