Generální tajemník NATO Stoltenberg, reaguje na tiskové konferenci ohledně výzvy Putina na jednání s Kyjevem. (Foto: Flickr)

Valeria Proshchenko, Interfax Ukrajina: Možná jste slyšeli, že Putin v pátek slíbil, že okamžitě nařídí příměří na Ukrajině a zahájí jednání s Kyjevem, jako by Kyjev začal stahovat vojska ze čtyř regionů a vzdal se plánů na vstup do NATO. Můžete to prosím komentovat a možná i nějaké komentáře k jaderným hrozbám také od Putina, děkuji.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO: Není na Ukrajině, aby stahovala své jednotky z ukrajinského území. Je na Rusku, aby stáhlo své síly z okupovaného ukrajinského území. A tento návrh je návrhem, který vlastně znamená, že Rusko by mělo mít právo obsadit ještě více ukrajinské půdy nebo čtyři provincie, o kterých tvrdí, že nejsou ukrajinské. Takže to jen dokazuje, že to není návrh učiněný v dobré víře. Ale je to návrh, který vlastně znamená, že Rusko by mělo dosáhnout svých cílů válečných her tím, že očekává, že Ukrajina by se měla vzdát podstatně většího území, než jaké Rusko doposud dokázalo obsadit. Takže to není mírový návrh. Je to návrh další agrese, další okupace. A svým způsobem to ukazuje, že cílem Ruska je ovládnout Ukrajinu, a to je cílem Ruska od začátku této války. A to je hrubé porušení mezinárodního práva a to je také důvod, proč spojenci NATO nadále podporují Ukrajinu.