NATO zvažuje nasazení většího počtu svých jaderných zbraní, protože čelí hrozbám ze strany Ruska, Číny a Severní Koreje, uvedl vedoucí představitel obranné aliance. (Foto: Flickr)

Je důležité, aby NATO „přímo sdělilo, že jsme samozřejmě jadernou aliancí“ tím, že vyveze více svých bojových hlavic ze skladů, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro deník Telegraph zveřejněném v neděli.

„Nebudu zabíhat do operačních detailů ohledně toho, kolik jaderných hlavic by mělo být provozuschopných a které by měly být uskladněny, ale musíme tyto otázky konzultovat,“ řekl. „Přesně to děláme,“ dodal.

Z 32 členských zemí aliance mají jaderné zbraně tři – Spojené státy, Francie a Velká Británie. Belgie, Německo, Itálie, Nizozemsko a Turecko na svém území rovněž hostí americké taktické jaderné zbraně.

Spojené státy uvedly, že v březnu 2023 měly ve svém arzenálu 1 419 rozmístěných strategických jaderných hlavic. Rusko se rozhodlo nezveřejnit vlastní údaje pro rok 2023, ale uvedlo, že v roce 2022 jich mělo 1 549. Obě země dohromady tvoří přibližně 90 % světového inventáře jaderných zbraní.

Ačkoli cílem NATO je nešíření jaderných zbraní, „svět, kde Rusko, Čína a Severní Korea jaderné zbraně mají a NATO ne, je nebezpečnější svět,“ řekl Stoltenberg.

Moskva minulý týden zahájila společná jaderná cvičení s Běloruskem, kde v roce 2023 začala skladovat část svých jaderných hlavic, což je všeobecně interpretováno jako varování Západu, aby nezasahoval do její probíhající invaze na Ukrajinu.

Zdroj: politico.eu