Spojené státy nemají dost odvahy, aby zaútočily na 52 cílů, o kterých mluvil americký prezident Donald Trump. V neděli to prohlásil velitel íránské armády, generálmajor Abdolrahim Músáví. (Foto: Army.mil)

„Pochybuji, že budou mít dost odvahy, aby si na to troufli během možného budoucího konfliktu,“ řekl velitel, když komentoval americké výhrůžky. Jeho slova cituje agentura IRIB.

Donald Trump dnes varoval Teherán, že Spojené státy jsou připraveny zaútočit na 52 íránských cílů, pokud se Írán rozhodne pomstít smrt svého generála, velitele zvláštních sil Kuds Kásima Sulejmáního.

Sulejmání, který byl v Íránu nejvlivnějším vojenským činitelem a jenž sehrál zásadní roli v boji proti Islámskému státu*, byl zabit v noci na 3. ledna úderem amerického dronu, když se nacházel v automobilu poblíž letiště v Bagdádu. Spolu se Sulejmáním byl zabit i Mahdí Muhandis, velitel šíitských milicí v Iráku Katáib Hizballáh.

Právě Katáib Hizballáh údajně stála za posledními útoky na americké základny v Iráku, při kterých zemřelo několik Američanů. Spojené státy na tyto útoky 30. prosince reagovaly náletem na tuto skupinu. Při něm bylo zabito 25 ozbrojenců a přes 50 bylo zraněno. Po leteckém útoku došlo k násilným protestům před americkým velvyslanectvím v Bagdádu. Washington z násilností obvinil Teherán.