Stíhací letoun F/A-18E/F Super Hornet poprvé shodila leteckou pumu GBU-53/B StormBreaker. Informoval o tom magazín Forbes. Podle informací daného magazínu tato puma, která je integrována do systému napůl autonomní vysoce přesné zbraně Golden Horde (Zlatá horda), změní „pravidla hry“. (Foto: Flickr)

Testování dané pumy bylo zahájeno letos v červnu a ukončeno má být do konce roku. Kromě stíhaček Super Hornet ji může dostat mezi prvními také F-15E Eagle. I GBU-53/B se může stát součástí vybavení „neviditelné“ stíhačky F-35 Lightning II,, která pojme na 24 podobných bomb.

Základ pumy StormBreaker tvoří práce osmdesátých let. Letecká puma dokáže z předem stanovených cílů sama vybrat ty prioritní a umožní změnit kurz nosného letounu.

Není však známo, kdy bude bomba přijata do výzbroje. Podle portálu se tak stane nejdříve v srpnu tohoto roku. Testy z let 2018-2019 s 56 dokončenými scénáři ukázaly 11 selhání, z nichž 8 se týkalo softwarových problémů.

Výroba nových sérií GBU-53 / B bude obnovena nejdříve příští měsíc. Dalším problémem byla nedokonalost zařízení, která skládají a drží křídla bomby. Vibrace letadla během letu vedly k rozpadu těchto prvků. Tento nedostatek je zvláště nebezpečný pro F-35: zbraň je umístěna ve vnitřním prostoru letadla, poškození může mít vážné následky.

Zdroj:  forbes.com