Státní dluh USA přesáhl poprvé 30 bilionů dolarů. Svědčí o tom zveřejněné údaje amerického ministerstva financí. (Foto: Flickr)

Jak tvrdí finanční experti, jichž se americká média dotázala, došlo k tomu o několik let dříve, než ve Washingtonu předpokládali.

„Stalo se to výsledkem bilionových investic ze strany federální vlády na boj s pandemií koronaviru, včetně pěti bilionů na zaplacení rozšířené podpory v nezaměstnanosti, opatření na podporu malého byznysu a stimulujících výplat,“ podotýká se v analytickém příspěvku listu The New York Times.

Většina ekonomů se shodla v názoru, že rekordní státní dluh nesignalizuje o katastrofě – především proto, že americká ekonomika prokazuje růst nehledě na pandemii, a úroková sazba zůstává i nadále na nízké úrovni.

V polovině prosince podepsal prezident USA Joe Biden zákon o zvýšení horní hranice státního dluhu o 2,5 bilionu dolarů na 31,4 bilionu.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová prohlásila, že na tomto rozhodnutí není nic mimořádného, v dějinách USA se to dělalo více než 80krát.

Zdroj: wsj.com