Evropská solidarita nadále dostává trhliny uprostřed rostoucích protestů v různých koutech EU, kdy se občané zlobí na kolektivní politiku „postavit se Rusku“ a podpořit Ukrajinu za každou cenu. Například německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se před několika dny otevřeně vyjádřila, že je odhodlána podporovat Ukrajinu „bez ohledu na to, co si myslí němečtí voliči“.

Jinde se však vůdce italské strany Liga Matteo Salvini (kterou mainstreamová média důsledně označují za „krajně pravicovou“ – ačkoli on sám by svou stranu označil za vládu „zdravého rozumu“) v neděli rozešel s ostatními evropskými lídry, kteří se v poslední době zdají být ozvěnou nějaké formy této politiky „Ukrajina především“.

Salvini v neděli vyzval k ukončení energetických sankcí vůči Rusku, které Evropany kvůli vyšším účtům za energie a jejich nedostatečnému zásobování pouze „nechávají na kolenou“. „Uplynulo několik měsíců a lidé platí za své účty dvakrát, třikrát, dokonce čtyřikrát více,“ řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RTL. „A po sedmi měsících válka pokračuje a pokladny Ruské federace se plní penězi.“

Vysvětlil, že sankce nejenže nefungují, ale ještě více zasáhly Itálii. Řekl sice, že je solidární s Ukrajinou, ale není ochoten trvat na něčem, co je zjevně kontraproduktivní tam, kde zpětný úder pocítí spíše Evropa, zejména Itálie se svými prudce rostoucími cenami dovozu energií, a ne zamýšlený cíl Putinovy vlády.

Stejné poselství vydal na shromáždění italských politických představitelů u jezera Como, kde zdůraznil, že přebytek ruského vývozu ve výši 140 miliard dolarů je přímým důsledkem těchto zpátečnických sankcí.

„Musíme bránit Ukrajinu? Ano,“ řekl Salvini. „Ale nechtěl bych, aby sankce poškodily více ty, kdo je uvalují, než ty, kteří jsou jimi zasaženi.“ Politico mezitím poznamenal, že jeho koalice by měla koncem září v celostátních volbách výrazně zvítězit:

Salviniho výroky přicházejí jen několik týdnů před tím, než Italové 25. září zamíří k volebním urnám v celostátních volbách, v nichž se očekává vítězství pravicové koalice, jejíž součástí je i Liga. Jeho komentáře by proto mohly u ostatních politiků EU vyvolat obavy ohledně odhodlání budoucí vlády vůči Rusku, zejména vzhledem k tomu, že jeden ze Salviniho spojenců v koalici, lídr strany Bratři Itálie Giorgia Meloni, přislíbil, že bude pevně stát za NATO v otázce tvrdých opatření vůči Moskvě.

Salvini vyzval k přehodnocení současné taktiky, ale přesto slíbil, že pokud bude jeho strana Liga u moci, nepřestane podporovat Ukrajinu. „Pokud se dostaneme do vlády, změníme spojenectví? Ne. Zůstáváme hluboce, hrdě a pevně zakořeněni ve svobodném a demokratickém Západě, který se staví proti válce a agresi,“ vysvětlil. „Ale pokud přijmeme nástroj, který má agresorovi ublížit, a po sedmi měsících války mu neublíží, zdá se mi legitimní alespoň uvažovat o změně.“

„Určitě potřebujeme evropský štít, jako během COVID,“ řekl Salvini o kolektivních opatřeních, která by mohla být rozumnější při snižování cen energií a záchraně pracovních míst:

„Místo sankcí, které měly poškodit Rusy, by bylo lepší chránit Italy a Evropany štítem, padákem,“ řekl Salvini na tribuně před parlamentními volbami 25. září ve městě Bolzano na severu země.

„Jedinou nouzovou situací jsou v tuto chvíli účty za elektřinu a plyn. Je vážné, že to jedna strana politiky nechápe,“ řekl s odkazem především na levý střed. „Je to kontinentální a národní problém“.

Přirozeně (a přesně tak, jak je to typické pro americký politický diskurz), pouhý náznak ústupu od jakýchkoli sankcí, které jsou v současné době na stole, měl za následek, že jeho političtí oponenti označili Salviniho v podstatě za Putinovu loutku.

Mezitím ve Spojeném království, kde vedoucí představitelé již dlouho požadují po obyvatelstvu „oběti“ ve prospěch Ukrajiny…

ministr zahraničí Luigi Di Maio ze strany Společně pro budoucnost obvinil Salviniho, že jeho komentáře nakonec pramení z toho, že chce „udělat [Vladimiru] Putinovi laskavost“. Di Maio to řekl v nedělním rozhovoru pro média: „Otázka sankcí je v italské pravici velmi jasná: Současně si Enrico Letta, předseda středolevé Demokratické strany, rýpl: „Nemyslím si, že by to Putin řekl lépe.“

Agentura Reuters však v pondělí v návaznosti na Salviniho varování zdůrazňuje, že „čisté náklady Itálie na dovoz energie se letos více než zdvojnásobí na téměř 100 miliard eur (99,5 miliardy Kč), uvedl ministr hospodářství a varoval, že Řím nemůže donekonečna utrácet, aby zmírnil dopady na ekonomiku.“.

Zdroj: politico.eu