„Dnes jsme konečně dospěli k bodu, kdy můžeme zrušit mnohá protiinfekční opatření, kterými jsme žili tuto zimu,“ řekl Støre na tiskovém brífinku. (Foto: Flickr)

Vysoká proočkovanost Norska a mírnější varianta omicron umožnily zemi zmírnit omezení, uvedl premiér.

Změna pravidel bude znamenat, že bary a restaurace budou moci opět podávat alkohol po 23. hodině.

Ruší se také pravidlo vyžadující stolní obsluhu při prodeji alkoholu, ale licencované podniky musí nadále fungovat podle protiinfekčních ustanovení.

Doporučené omezení počtu osob, které se mohou shromažďovat v soukromých domech, se mezitím ruší. Podle dosavadních pravidel se doporučovalo, aby se v soukromí shromáždilo nejvýše 10 osob. Venkovní a vnitřní akce nebudou mít kapacitní omezení.

Zábavní parky, herny a podobné atrakce mohou být znovu otevřeny, ale s dodržením protiinfekčních opatření (např. pravidelný úklid a dezinfekce). Kina, divadla, kostely a všude jinde, kde se používají pevná místa k sezení pro hosty, mohou nyní využívat svou plnou kapacitu, přičemž požadavky na vzdálenost sedících osob se ruší.

Je zrušeno národní doporučení pro školy a školky, aby fungovaly na žluté úrovni, což znamená snížení počtu žáků ve třídách a sociální distancování, zatímco univerzitám a dalšímu vzdělávání se doporučuje, aby všichni studenti mohli být opět fyzicky přítomni ve třídách bez sociálního distancování.

Doba sebeizolace po pozitivním testu covid-19 bude zkrácena na čtyři dny, potvrdil na brífinku také Støre. Dosud byla doba izolace šest dní pro osoby bez příznaků viru.

Bude také zrušena povinnost pracovat z domova, pokud je to možné. Místo toho budou zaměstnavatelé muset posoudit, nakolik je práce z domova vhodná pro jednotlivá pracoviště. Požadavek na práci z domova platil od prosince.

Cestující do Norska již nebudou muset po příjezdu do země absolvovat test covid-19. Dříve musely všechny osoby přijíždějící do Norska podstoupit test covid-19 bez ohledu na status očkování.

Některá stávající pravidla zůstávají v platnosti, včetně nařízení o používání obličejové masky v obchodech, ve veřejné dopravě a na dalších místech, kde není možné dodržet společenskou vzdálenost jednoho metru.

Zbývající omezení by mohla být zrušena již 17. února, pokud se situace s virem bude vyvíjet podle očekávání, uvedla na brífinku také vláda. Obce však budou moci i nadále zavádět místní omezení, pokud to budou považovat za nezbytné.

Zdroj: thelocal.no