Poté, co se muž z Massachusetts nakazil vzácným, ale potenciálně závažným virem opičích neštovic, nařídila americká vláda 13 milionů dalších dávek vakcíny proti opičím neštovicím. (Foto: Flickr / ilustrační)

Masivní objednávku vakcín Jynneos v hodnotě 119 milionů dolarů – které lze použít k léčbě viru opičích neštovic i pravých neštovic – vytvořila podle týdeníku Newsweek biotechnologická společnost Bavarian Nordic.

V roce 2015 schválilo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv použití Jynneosu jako vakcíny proti vzácnému viru.

Opičí neštovice byly poprvé objeveny v roce 1958 u skupiny opic, které byly chovány pro výzkum, ale první případ u člověka byl zaznamenán až v roce 1970.

Mezi příznaky patří horečka, bolesti hlavy, bolesti těla, zduření lymfatických uzlin, zimnice, vyčerpání a v některých případech vyrážka.

V posledních letech došlo k několika vzplanutím nemoci, z nichž několik se vyskytlo ve Spojeném království. V roce 2021 byly v USA hlášeny dva případy.

Ministerstvo zdravotnictví státu Massachusetts ve středu potvrdilo, že se virem nakazil muž, který byl v Kanadě a byl hospitalizován v dobrém stavu. Agentura uvedla, že „neexistuje žádné riziko pro veřejnost“.

„Ministerstvo zdravotnictví úzce spolupracuje s CDC, příslušnými místními zdravotními radami a poskytovateli zdravotní péče pacienta na identifikaci osob, které mohly být v kontaktu s pacientem v době, kdy byl infekční,“ uvedl úřad v prohlášení.

Zdroj: nypost.com