Den po smrtících násilnostech a rezignaci premiéra vláda povoluje armádě a policii zatýkat lidi bez zatykače. (Foto: Twitter)

Srí Lanka nařídila vojákům střílet na potkání poté, co udělila armádě a policii mimořádné pravomoci k zatýkání lidí bez zatykače v důsledku pondělních násilností, které si vyžádaly sedm mrtvých a vedly k rezignaci premiéra Mahindy Radžapaksy.

„Bezpečnostním silám bylo nařízeno střílet na místě na každého, kdo rabuje veřejný majetek nebo způsobuje škody na životě,“ uvedlo v úterý ministerstvo obrany.

V době, kdy země v Indickém oceánu bojuje s nejhorší hospodářskou krizí v historii, tisíce demonstrantů v úterý až do sedmi hodin ráno vzdorovaly zákazu vycházení na celém ostrově a pokračovaly v protestech.

V pondělí pozdě večer se objevily některé zprávy o tom, že rozzuření demonstranti napadli politiky spojené s vládou a zapálili domy, obchody a podniky, které jim patří.

V úterý se situace do značné míry uklidnila, až na zprávy o sporadických nepokojích, uvedl policejní mluvčí Nihal Thalduwa a dodal, že v pondělí bylo zraněno asi 200 lidí.

Zdroj: aljazeera.com