USA vyvíjejí dělo, které bude moci střílet na vzdálenost přes 1600 kilometrů, píší The Global Times. (Foto: US Army)

To se uvádí v prohlášení ministra pozemních vojsk USA Marka Espera, který promluvil v minulém týdnu o vývoji „superděla“ schopného zasáhnout cíl ve vzdálenosti 1000 mil (kolem 1600 kilometrů).

Jak oznámili pro The Global Times čínští vojenští odborníci, děla mohou střílet na vzdálenost nejvíce 100 mil (160 kilometrů). Kromě toho, dokonce i elektromagnetické dělo vyvíjené v USA má maximální dostřel 300 mil (asi 480 kilometrů).

Odborníci se domnívají, že nová americká zbraň je de facto balistickou raketou středního doletu, a tím, že ji označují za „superdělo", se pokoušejí USA vyhnout porušení rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF).

V posledních letech se Moskva a Washington pravidelně navzájem obviňují z porušení smlouvy INF.

Rusko nejednou prohlásilo, že přísně plní své závazky podle této smlouvy.

Sergej Lavrov podotýkal, že Moskva má dost vážné otázky k USA ohledně plnění smlouvy americkou stranou.

Podle jeho slov americká obvinění Moskvy z porušení smlouvy INF nejsou ničím podložena, přičemž raketa 9M729 byla otestována na dolet, který smlouva povoluje.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo 4. prosince 2018 prohlásil, že Rusko má 60 dní na to, aby „obnovilo plnění" smlouvy, jinak pozastaví Washington plnění svých závazků podle této smlouvy. USA upřesnily, že k tomu může dojít už 2. února.

Zdroj:  globaltimes.cn