ACTA má pokračování. Autorský zákon ACTA vyvolal po celém světě masové demonstrace a útoky hackerů. Dnes přichází novinka. Američané předložili nový zákon s názvem CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection). Někteří zákonodárci podporují tento návrh, který, pokud bude schválen, dá americké vládě možnost prohlížet osobní korespondenci kohokoliv podle vlastního uvážení.


Právní předpis CISPA ( H.R. 3523) byl vytvořen pod záminkou amerického boje proti kybernetickým útokům. Zákon by umožnil Kongresu obejít existující výjimky současných zákonů o ochraně soukromí a umožnil by sledovat, cenzurovat, případně zastavit on-line komunikaci, která by byla vyhodnocena jako škodlivá, ať už vůči vládě nebo soukromým osobám.

Podpořit celosvětovou petici proti CISPA můžete zde:

www.avaaz.org

Kendall Burmanová z Centra pro demokracii a technologii pro RT řekla, že Kongres v současnosti zvažuje několik návrhů podobných „ Cybersecurity" zákonů, které by mohly vejít v platnost. Skupiny, které prosazují otevřený internet, by měly být na pozoru, varovala Burmanová.

Ustanovení CISPA vyvolávají obavu, jak to nakonec reálné skončí a jaký zákon skončí na stole prezidenta Obamy. Návrh zákona CISPA by se měl dostat do Kongresu v průběhu nadcházejících týdnů.On-line advokátní skupina Electronic Frontier Foundation také ostře kritizovala návrh zákona CISPA ohledně budoucnosti internetu."



Skutečně to vytváří výjimku ve všech platných zákonech. Nejsou téměř žádné omezení, které ohraničují sbírání a používání informací. Ani následné použití informací, pokud existuje podezření státu ohrožení bezpečnosti.

Co toto všechno vlastně znamená? Dá se říci, že velmi mnoho.

Některé z největších korporací a společností jako Google, Facebook nebo Twitter budou v případě schválení zákona CISPA muset posílat důvěrné informace Pentagonu, pokud vláda USA bude mít podezření o možné hrozbě. Autoři CISPA říkají, že smyslem navrženého zákona je dosažení „zajištění sdílení některých počítačových hrozeb." Návrh zákona CISPA získal zatím podporu více než 100 členů Sněmovny reprezentantů. Ta má celkem 435 členů.

Burmanová říká: „Z reakcí na Sopa a Pipa jsme se naučili, že Kongres se snaží vydávat zákony, mající vliv na uživatele internetu, kteří by měli zvýšit pozornost. Zákony by mohly velmi závažně ovlivnit internet jako takový."

Dodává, že „lidé si toho začínají všímat."

Zdroj:  www.rt.com