Představitel USA Rodney Hunter na zasedání Rady bezpečnosti OSN uvedl, že Spojené státy americké nikdy nepřiznají Krym ruským územím a nezruší své sankce vůči Rusku, dokud ruská strana nezmění svoji politiku ve vztahu k Ukrajině. (Foto: Wikimedia)

„Nikdy neuznáme pokus Ruska o anexi Krymu. Sankce USA, které reagují na projev ruské agrese na území východní Ukrajiny a okupaci Krymu, zůstanou v platnosti, dokud Rusko nezmění svoji orientaci,“ řekl Hunter.

Hunter se vyjádřil, že „Rusko musí okamžitě zastavit svoji agresi na východní Ukrajině a ukončit okupaci Krymu“. „Apelujeme na Rusko, aby stáhlo své síly z Ukrajiny, přestalo podporovat ozbrojené skupiny a vyplnilo všechny požadavky minských dohod,“ dodal.

Zmiňme, že Ruská strana se opakovaně vyjádřila, že není účastníkem konfliktu na východní Ukrajině.

Dříve, na dnešním zasedání Rady bezpečnosti OSN ruský stály zástupce při OSN Vasilij Něbenzja připomenul, že šéf zvláštní monitorovací mise OBSE na Ukrajině Erugrul Apakan uvedl, že „zvláštní monitorovací mise nezaznamenala přítomnost ruských vojenských jednotek na Donbasu“.

Připomeňme, že Krym se stal částí Ruské federace po referendu, které se konalo v březnu roku 2014. Za připojení Krymu k území Ruska se vyjádřilo 96,77 % krymských voličů a 95,6 % obyvatel Sevastopolu. Krymské úřady uspořádaly referendum po státním převratu na Ukrajině v únoru roku 2014. Ukrajina nadále považuje Krym za své území, které anektovalo Rusko. Ruské úřady opakovaně prohlašovaly, že obyvatelé Krymu demokraticky, v plném souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN, vyjádřili svůj názor a přání připojit své území k Ruské federaci. Ruský prezident Vladimír Putin považuje otázku Krymu za „definitivně uzavřenou“.

Zdroj: apnews.com