Spojené státy přešly z tlaku na ultimátum vůči Evropské unii, aby zachovaly vazbu mezi obrannou politikou a zájmy Washingtonu, uvedl španělský deník El País. (Foto: Pixabay)

Jak noviny napsaly, Spojené státy požadují změnu evropské obranné politiky, protože chtějí, aby se jejich společnosti účastnily evropských vojenských projektů. Podle americké strany tomu stávající pravidla zabraňují.

V EU však USA s požadavky nesouhlasí, protože se bojí  „být v pasti v amerických předpisů pro vývoz vojenského materiálu“, napsaly noviny.

V reakci na to vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že pokud by vojenský průmysl zemí nemohl spolupracovat, spojenci by nemuseli přijít ve správný čas a Evropa by se musela bránit sama proti proitivníkům jako je Rusko, pokud nezmění své plány.

Vznikly tak neshody ohledně standardů budoucího Evropského obranného fondu a zbrojních projektů programu PESCO. Jeho cílem je užší spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany.

Washington se domnívá, že evropské normy jsou příliš restriktivní (pokud jde o duševní vlastnictví, transfer technologií a kontrolu vývozu) a budou bránit účasti jejich společností na rozvoji vyzbrojování v Evropě.

Podle španělského deníku se situace zhoršuje, jak se diplomatické výměny replik Washingtonu a Bruselu přitvrzují.

Zdroj: pz.czelpais.com,