V úterý 24. září vystoupil americký prezident Donald Trump s proslovem na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Ve své řeči odsoudil politiku Íránu, vyjádřil naděje na příměří s Čínou a odhalil, kdo bude ovládat budoucnost. (Foto: Youtube)

Trump odsuzuje íránskou „touhu po krvi“

Americký prezident Donald Trump vyzval země po celém světě, aby zpřísnily hospodářskou smyčku kolem íránské ekonomiky. Uvedl, že by žádná země neměla podporovat islámskou touhu po krvi.

„Jednou z nejzávažnějších bezpečnostních hrozeb, kterým dnes čelí mírumilovné národy, je represivní režim v Íránu,“ dodal.

„Informace o úmrtích a zničení režimu jsou nám všem dobře známy. Írán není jen největším státním sponzorem terorismu na světě, ale íránští vůdci podněcují tragické války v Sýrii a Jemenu, zatímco režim plýtvá národním bohatstvím a budoucností fanatickým hledáním jaderných zbraní,“ pronesl.

V této souvislosti připomeňme nedávný incident. Ráno 14. září bezpilotní letadla zaútočila na ropná zařízení Saudské Arábie, což způsobilo výbuch. K útoku se přihlásili Hútíové, jemenská povstalecká skupina, kterou dle některých zdrojů podporují íránské úřady. Washington obvinil z útoku Teherán. Írán údajně prohlášení popřel.

V nejnovějším prohlášení íránského prezidenta Hasana Rúháního se uvádí, že se Hútíům podařilo zaútočit na ropná zařízení Saúdské Arábie kvůli neefektivnosti amerických protiraketových systémů, které království používalo.

Budoucnost patří vlastencům, nikoli globalistům

Americký prezident Donald Trump na Valném shromáždění OSN dále řekl, že budoucnost patří vlastencům, nikoli globalistům.

„Moudří vůdci vždy na první místo staví blaho svých lidí a své země,“ prohlásil.

„Budoucnost patří suverénním a nezávislým státům, které chrání své občany, respektují své sousedy a respektují rozdíly, které ovlivní jedinečnost každé země,“ dodal.

USA nehledají konflikt

Kromě toho si americký lídr stojí za tím, že USA nehledají konflikt: „Spojené státy nehledají konflikt s žádným jiným národem. Usilujeme o mír, spolupráci a vzájemný prospěch se všemi. Ale nikdy nepřestanu hájit americké zájmy.“

Ach, ta Čína!

Trump ostře zkritizoval i čínské obchodní praktiky. Zároveň ale vyjádřil jistou naději, že se obě hospodářské velmoci budou moci dohodnout na ukončení společného obchodního sporu.

Americký prezident také vytvořil seznam toho, co považuje za čínskou nečestnou obchodní politiku.

„Zmocnil se ekonomického modelu, který závisí na obrovských tržních bariérách, těžkých vládních dotacích, manipulacích s měnou… nucených transferech technologií a krádežích duševního vlastnictví, jakož i na obchodních tajemstvích ve velkém měřítku,“ řekl.

„Pokud jde o Ameriku, tyto dny již pominuly,“ uzavřel věc.

Valné shromáždění OSN v New Yorku

Oficiálně bylo 74. zasedání již zahájeno minulý týden, v úterý 17. září 2019. První den všeobecné rozpravy proběhl ale až v úterý 24. září. Už na pondělí však generální tajemník OSN António Guterres svolal klimatický summit. Český premiér Andrej Babiš také odletěl do New Yorku. Na summitu nicméně mluvit odmítl. Ve středu vystoupí v rámci všeobecné rozpravy zasedání Valného shromáždění OSN.