Sněmovna reprezentantů Kongresu Spojených států jednomyslně schválila návrh zákona, který zavazuje národní zpravodajskou službu ke shromažďování údajů o příjmech ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho doprovodu. Dolní komora Kongresu to oznámila na Twitteru. (Foto: Wikimedia)

Návrh zákona pod názvem Vladimir Putin Transparency Act, který navrhla mluvčí Republikánské strany Alice Stefanic a demokrat Valdez Deming, byl označen za možnost reagovat na zásahy Moskvy do amerických voleb. Zavazuje rozvědku odpovědět na položené otázky do 180 dnů.

Komora také hlasovala o návrhu zákona, který by zakázal administrativě USA uznávat Krym za ruské území (v zájmu národní bezpečnosti může tento zákaz obejít pouze prezident Spojených států). Dokument byl přijat absolutní většinou hlasů, jenom jeden kongresman hlasoval proti.

V USA současně probíhá několik vyšetřování. „Ruské vyšetřování“ předpokládaného ruského vměšování do prezidentských voleb 2016 vede od roku 2017 zvláštní prokurátor Robert Mueller a členové Kongresu. V rámci tohoto případu byla vznesena obžaloba a vyneseny rozsudky vůči několika osobám z bývalého Trumpova okolí, avšak netýkají se „spiknutí s Ruskem“.

Zvláštní prokurátor Robert Mueller vyšetřuje údajné styky Trumpa s Ruskem, které popírají jak v Kremlu, tak v Bílém domě. Vyšetřuje rovněž domněnky o ruském zásahu do amerických voleb, které v Rusku označují za nepodložené.