Spojené státy nemají v úmyslu vyměnit syrské vedení a jsou připraveny na politický proces.

V rozhovoru pro RIA Novosti a noviny Kommersant to oznámil James Jeffrey, zvláštní zástupce amerického ministra zahraničí pro Sýrii.

Rusko několikrát prohlásilo, že o osudu úřadujícího syrského prezidenta Bašára Asadamá rozhodovat jenom syrský lid. Západní země, včetně USA, přitom dříve trvaly na demisi Asada a označovaly to za hlavní podmínku řešení syrské otázky. Ministerstvo zahraničí RF prohlásilo, že otázka o demisi syrského prezidenta Asada byla v podstatě odstraněna a nikdo ji už nenadhazuje.

„Domníváme se, že očerňuje lidstvo. Je to bezohledný válečný zločinec, možná dokonce v současné době ten největší a nejkrutější válečný zločinec na světě. A i přesto, že Amerika nikdy nebude mít dobré vztahy s Bašárem Asadem, jsme připraveni na politický proces, který bude uskutečněn spolu se syrským lidem a samotným syrským lidem," pronesl diplomat.

Dále dodal, že právě syrský lid má rozhodnout o tom, kdo ho bude řídit a jakou vládu bude mít.

„Neklademe si za cíl žádnou změnu režimu. Naším cílem je změnit chování tohoto režimu, a to především vůči vlastním občanům, sousedům a také mezinárodnímu společenství. Ať už jde o použití chemických zbraní, mučení či o obrovské hrozby regionu, které vznikly v důsledku zapojení Íránu a v důsledku nepřímého rozpoutání pohromy v podobě Daiš (Islámský stát, teroristická organizace zakázaná v Rusku, pozn. red.) v tomto regionu a v Evropě. Nebo také pokud jde o proudění milionů uprchlíků, kteří se stali břemenem pro Evropu, Turecko, Libanon a Jordánsko," vysvětlil diplomat v rozhovoru pro RIA Novosti.