Rozhodnutí USA o stažení vojsk ze Sýrie má pozitivní význam pro stabilitu v této zemi v dnešní fázi, prohlásil ve čtvrtek v rozhovoru pro Sputnik předseda čínsko-arabské asociace pro vzájemnou výměnu Čeng Sing-hwei. (Foto: Wikipedia, Elizabeth Arrott)

„Válka s terorismem je v Sýrii téměř ukončena, ve většině oblastí již byly zahájeny rekonstrukční práce. Nynější prohlášení USA o stažení vojsk určitě sehraje kladnou úlohu pro mír a stabilitu v Sýrii v dané fázi," řekl.

Podle jeho slov Sýrie potřebuje, aby koaliční síly byly jejími opravdovými přáteli a spojenci, aby pomáhaly syrské vládě v překonání reálných problémů na základě postoje OSN a syrské vlády.

Čeng Sing-hwei zdůraznil, že Sýrie nepotřebuje koaliční síly, které zasahují do vnitřních záležitostí a narušují její územní suverenitu.

Bílý dům v úterý oznámil, že USA zahájily stažení vojsk ze Sýrie, ale vítězství nad teroristickou frontou Islámský stát (zakázaná v RF) neznamená zrušení koalice. Agentura Reuters informovala s odkazem na vlastní zdroje, že všichni zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí budou do 24 hodin evakuováni ze Sýrie, ozbrojené síly budou staženy do 60-100 dní.

Ozbrojený konflikt pokračuje v Sýrii od roku 2011. Koncem roku 2017 bylo prohlášeno vítězství nad IS (fronta zakázaná v RF) v Sýrii a Iráku. V některých oblastech SAR pokračují srážky s teroristy. Na prvním místě je dnes politické urovnání, renovace Sýrie a návrat běženců.