Během schůzky s prezidentem USA Joem Bidenem učinil jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj „záhadné“ prohlášení o osudu minských dohod. V článku pro magazín The National Interest to uvádí novinář Mark Episkopos. (Foto: Flickr)

Podle jeho slov Zelenskyj nabídl Washingtonu „zastoupení na prezidentské úrovni“ v mírovém urovnání na Donbasu. V odpovědi na otázku, zda jde o alternativu normandského formátu, odpověděl ukrajinský prezident záhadně: „Nějaký formát.“

Autor příspěvku poznamenal, že politikův výrok vyvolal všude údiv, dokonce i v Kyjevě.

„Nehledě na záhadné prohlášení Zelenského, energický odpor ze strany Ruska prakticky likviduje perspektivy životaschopné alternativy Minského formátu,“ poznamenal Episkopos.

Publicista upozornil na to, že Zelenskyj a Biden vyzvali k ukončení války na Donbasu, nicméně dohody mají na prahu sedmého výročí stejně daleko ke splnění, jako tomu bylo i v den podepsání v Minsku.

„V Kyjevě předpokládají, že aktivnější účast Washingtonu v normandském formátu může stimulovat změnu minských dohod, anebo dokonce vyprovokovat vytvoření paralelního formátu. Bílý dům ale zamítá jakékoli podobné návrhy, a nedávná návštěva Zelenského nebyla výjimkou,“ míní novinář.

Na závěr Episkopos napsal, že se Zelenskému nepodařilo přesvědčit Washington, aby se připojil k normandskému formátu.

Poradce ukrajinské delegace v Třístranné kontaktní skupině a poradce hlavy prezidentské kanceláře Alexej Arestovyč v pátek poznamenal, že se země utrhla z „háčku“ minských dohod. Nazval to „průlomovým úspěchem.“

Zdroj: snews.com