Ukrajinská bezpečností služba podezírá novináře České televize Miroslava Karase z destruktivní činnosti na území vojenské operace na Donbasu, sdělil v pondělí bývalý příslušník Bezpečnostní služby Ukrajiny Vasilij Prozorov. (Foto: Youtube)

„Cílem pobytu M. Karase na území protiteroristické operace je získání informací o průběhu hlavních veřejně politických událostí v okolí frontové linie a jejich předání (za peněžní odměnu) zástupcům ruských masmédií (televize LifeNews, Russia Today), se kterými udržuje neoficiální obchodní vztah,“ praví se v prohlášení, které zveřejnil Prozorov na tiskové konferenci v MIA Rossija segodnia v Moskvě.

V prohlášení se také praví, že Karas měl legitimní akreditaci na dobu 7. 9. 2016 – 7. 3. 2017 na území konání vojenské operace na Donbasu.

„S ohledem na to žádáme trest podle článku č. 14 Zákona Ukrajiny O boji s terorismem,“ praví se v textu.

Případy pronásledování novinářů na Ukrajině se počítají na desítky. V pondělí nepustili na Ukrajinu například novináře italské státní televize RAI Marka Innara, který měl informovat o volbách. Pronásledování byl také vystaven redaktor internetového portálu Strana.ua. Igor Gužva, který byl zadržen v Kyjevě 22. června 2017 kvůli podezření z vydírání. Byl zatčen žitomírský novinář Vasilij Muravický obviněný z vlastizrady za své publikace v médiích, šéf portálu RIA Novosti Ukrajina Kirill Vyšinský, jehož kancelář byla prohledána.