Vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) věří, že se jim podařilo nalézt způsob, jak vyřešit světový problém nedostatku pitné vody. Své unikátní zařízení S.A.W.E.R., které dokáže doslova proměnit vzduch ve vodu, nyní testují v poušti Saúdské Arábie. První výsledky předčily i ta nejoptimističtější očekávání. (Foto: Facebook)

Vzduch, dokonce i ten pouštní, v sobě obsahuje vodní páru, díky čemuž by mohla zkondenzovat za využití běžného chladiče. Nicméně v pouštních klimatických podmínkách to tak jednoduché není. Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT jsou však přesvědčeni, že jejich unikátní zařízení tento problém překoná a dokáže i ve  vyprahlých oblastech vytvářet velké množství vody.

Voda ze vzduchu

Jejich systém Solar Air Water Energy Resource (S.A.W.E.R.), který tým vědců pod vedením vedoucího solární laboratoře docenta Tomáše Matušky a doktora Bořivoje Šourka testuje v  Saúdské Arábii, má nejen získat vodu z vodní páry, ale dokáže ji využít i ke kultivaci pouště v úrodnou půdu.

Pro získání vody jejich zařízení používá desikant, tedy materiál, který na svůj povrch váže vodní páru adsorpcí. Jedná se o proces, během kterého dochází k hromadění částic plynu, kapaliny či pevné látky na povrchu účinkem mezipovrchových přitažlivých sil. Tímto způsobem desikant odebere venkovnímu vzduchu vodní obsah a zadrží ho na svém povrchu.

Zatímco běžným chladičem lze z pouštního vzduchu dostat v průměru 10 litrů denně, zařízení S.A.W.E.R. podle odhadů vědců dokáže vyprodukovat 100 až 200 litrů denně. Pokusy v poušti v Suwajhánu, asi 80 kilometrů daleko od moře, však jejich očekávání ještě předčily, a to kvůli vysoké vlhkosti vzduchu.

„Je tady 18 gramů vody v kubíku vzduchu, což je čtyřikrát vyšší vlhkost, než na jakou je jednotka stavěná. Všem říkáme, že její výkon je 100 až 200 litrů za den, ale při zdejší vlhkosti to bude až 400 litrů,“  cituje portál iRozhlas.cz doktora Šourka.