Izraelský premiér Benjamin Netahjahu předložil ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a americkému prezidentu Donaldu Trumpovi plán urovnání situace v Sýrii. Píše o tom časopis Times of Israel. (Foto: Wikimedia)

Nejmenovaný vysoce postavený izraelský úředník  uvedl pro časopis, že podle plánu, přítomnost Íránu v Sýrii musí skončit. Jak se to má uskutečnit není upřesněno.

Podle informace izraelské televizní a rozhlasové společnosti Kan, měsíc předtím, během jednání s Netanjahuem v Moskvě, ruský prezident údajně vyjádřil zájem o plán.

Časopis uvádí, že v Tel Avivu nevylučují třístrannou spolupráci na urovnáním syrské krize za přítomnosti Ruska, Spojených států a Izraele.

V létě 2017 izraelská média informovala o řadě tajných jednání mezi Tel Avivem, Moskvou a Washingtonem, během kterých bylo projednáváno příměří na jihu Sýrie a vytvoření zón deeskalace na syrsko-izraelské a syrsko-jordánské hranici.

Jedním z požadavků Izraele byl odchod Íránu ze Sýrie, včetně stažení jednotek Íránských revolučních gard, libanonského hnutí Hizballáh a šíitských dobrovolníků. Tel Aviv naléhal na to, že to ohrožuje bezpečnosti Izraele a Jordánska.

Izraelská strana nebyla spokojená s dohodou Ruska a USA o příměří na jihu Sýrie, protože dokument nezmiňoval íránské jednotky na území arabské republiky, ani Hizballáh.

Zdroj:  timesofisrael.com