Slovenští politici a podnikatelé, kteří v létě navštívili Krym, natočili o poloostrovu film a chtějí ho odeslat americkému a ukrajinskému velvyslanectví na Slovensku.

Snímek bude také odeslán ukrajinskému ministerstvu zahraničí a slovenským médiím. S odkazem na poslance Petera Marčeka, který letní delegaci vedl, o tom informují Izvěstia.

Poslanec vysvětlil, že film bude odpovědí na prohlášení ukrajinské strany o nepřípustnosti návštěvy poloostrova kvůli porušování lidských práv v tomto regionu.

Upřesnil, že myšlenka o natočení snímku se objevila po výhružkách ze strany Kyjeva.

„Před cestou byl na mě a moje kolegy vytvářen silný tlak. Prý Evropané nesmí navštěvovat ‚okupované‘ území, kde jsou potlačována lidská práva. Vzhledem k tomu, že naším hlavním cílem bylo seznámení se se situací v regionu, rozhodli jsme se, že s sebou vezmeme kameramana a všechno natočíme," uvedl Marček.

Podle něj autoři filmu chtějí, aby lidé znali pravdu.

„Měli jsme možnost se volně pohybovat po poloostrovu a popovídat si s místními občany. Nikde jsme nepotkali žádné vojáky, kteří by utlačovali místní obyvatelstvo, také jsme neviděli jiné příznaky porušování lidských práv. Krym je kouzelné místo. Je mi líto, že se Ukrajina společně se západními státy v čele s USA snaží všelijak izolovat poloostrov za pomoci sankcí a rozšiřování nepravdivých informací," postěžoval si poslanec.