Německá vláda chce donutit technické firmy a výrobce automobilů, aby bezpečnostním službám vydali skryté digitální přístupy do soukromých vozidel, počítačů, telefonů a dalších zařízení. Německý ministr vnitra Thomas de Maziere zpracoval koncept návrhu pro konferenci ministrů vnitra příští týden, v němž volá po „zákonné povinnosti třetích stran umožnit tajný dohled.“


Podle Redaktions Netzwerk Deutschland (RND) by tento návrh „dramaticky rozšířil“ pravomoci státu při špehování svých občanů.

Pro bezpečnostní služby je během času čím dál obtížnější prolomit se do digitálních zařízení kvůli technologickým pokrokům a čím dále sofistikovanějším bezpečnostním systémům ochrany soukromí, které se k těmto zařízením přidávají.

Některé elektrické klíče pro moderní auta jsou tak pokročilé, že mohou uvědomit vlastníka i o tom, pokud se jeho vozidlo třebas jen zakýve.

Tento ministr vnitra chce, aby vláda mohla tyto funkce vyřadit, pokud si stát zamane, že je ospravedlnitelné vměšovat se do takového auta v rámci trestního vyšetřování.

Kritici však varují, že takovýto zákon by potenciálně mohl zajít ještě mnohem dále.

Pan de Maiziere rovněž chce, aby bezpečnostní firmy poskytly schopnost špehovat jakákoliv zařízení připojená k internetu, a od technických firem požaduje, aby státu daly přístup „zadními vrátky“ do tabletů a počítačů i do chytrých televizí.

„Tyto plány ministra vnitra zní jako Orwellovská noční můra. Brzy budou všechny byty v Německu vybaveny zařízeními, která jsou potenciálními štěnicemi,“ řekl Der Spiegel zástupce šéfa frakce strany Zelených Konstantin von Notz.

„Je třeba, abychom se opravdu tvrdě zamysleli nad tím, že jsme zemí, kterou v nedávné historii prošly dvě diktatury,“ dodal.

„Chceme snad žít v zemi, kde není žádné soukromí a kde se stát může vměšovat všude, kde je to technologicky možné?“ ptal se.

Koncept tohoto zákona je „frontálním útokem na digitální a fyzickou bezpečnost všech občanů,“ řekl netzpolitik.org mluvčí Chaos Computer Club (CCC) Frank Rieger.

„Přístup do IT systémů a automobilů znamená ohrožení života a končetin. – To je doslova spínač k zavraždění,“ dodal.

Zdroj: breitbart.com