Chystáte se do hor? Měli byste vědět, co všechno je zapotřebí mít s sebou. Jak se snadno a efektivně sbalit? (Foto: Flickr)

Co všechno si sbalit na hory?

Zážitek z dovolené či výletu vám dokáže významně pokazit to, pokud zjistíte, že jste cokoli důležitého nechali doma. Vždy samozřejmě primárně záleží na tom, jaké aktivity chceme na horách provozovat a ve kterém ročním období vyrážíme.

Dostatečně prostorné zavazadlo

Začněte volbou zavazadla. Určitě by se mělo jednat o adekvátně prostorný batoh, který pojme vše potřebné. Nicméně v okamžiku, kdy se chystáte na vícedenní výlet se rozhodně nespoléhejte jen na velkoobjemovou krosnu.

Na jednodenní výlety je praktické menší zavazadlo, případně ledvinka či drobná taška, která pojme osobní věci, jako jsou peníze a doklady. Pro představu, na jednodenním výletě byste se měli vejít do 30litrového batohu v případě letní výpravy. Určitě též upřednostněte batoh, který je praktičtější než kufr. Široký výběr zavazadel najdete na https://sportano.cz/horolezectvi/horolezecke-vybaveni/lezecke-batohy-tasky.

Oblečení přiměřené situaci včetně pohodlných bot

Stěžejním bodem jakéhokoli výletu je samozřejmě vhodné oblečení. Zimní i letní oděv se v základu neliší, vždy uplatníte primárně funkční materiály. Ty dokáží dobře odvádět pot a v zimním období také kvalitně hřát.

Sbalte si dostatečné množství spodního prádla, a to včetně termo verze. K základním svrškům patří i pyžamo a přezůvky. Hodit se budou i nátělníky a ponožky. Určitě si nezapomeňte náhradní tričko a kalhoty. Zimní výbava se bude prakticky lišit pouze v tom, že budete potřebovat další vrstvy v podobě svetru, mikin a bund. Bunda a kalhoty do zimy by měly být nepromokavé. Vezměte si trailové boty nebo pevnější pohorky.

Sportovní vybavení včetně bezpečnostních prvků

Konkrétní typ výbavy se odvíjí od toho, jaké sporty chcete provozovat. Na lyže tak například s sebou budete brát samotné lyže, vázání, hole, rukavice a brýle. Výbavu si určitě předem nechte zkontrolovat odborníky v servisu. Obecně platí, že kromě vlastního vybavení byste navíc neměli zapomínat na bezpečnostní prvky, jako je helma nebo chrániče.

Uvažujte rovněž o tom, jestli zejména v letním období kromě klasických procházek, pěších výletů a treků dáte šanci koupání. V takovém případě budete určitě potřebovat plavky, ručník a plavecké brýle nebo set na šnorchlování.

Přiměřené zásoby jídla

Pokud neplánujete přespávání na chatě nebo rovnou ve čtyřhvězdičkovém hotelu, rozhodně by mezi zavazadly měla svoje místo najít i plynová lahev s vařičem. Nutností je pak základní nádobí v podobě lžíce a ešusu.

Hodit se budou jakékoli trvanlivé potraviny, které jsou rovnou připraveny ke konzumaci, jako jsou třeba salámy. Nezapomeňte na rýži či testoviny. Oceníte určitě i suchary nebo chléb. Dobrou volbu představují i různé tyčinky, bonbóny a další sladkosti. Sáhnout můžete i po jejich fit verzích a sbalit si proteinové tyčinky nebo sušené ovoce, případně i oříšky či sušené maso. Vhod přijde jednoznačně plnohodnotné hotové jídlo a polévky v sáčku nebo instantní kaše. Menší svačina se hodí i na jednodenní výlet. A nezapomeňte se vybavit lahví na vodu, kterou si případně po cestě doplníte.

Hygienické potřeby, kosmetika a lékárnička

Do lékárničky by měly určitě náležet všechny medikamenty, které běžně užíváte. Základní seznam léků se pak podobá složení lékárničky, kterou máte doma. Měl by tedy obsahovat léky proti bolesti, na zažívání, proti cestovní nevolnosti, dále náplasti, obinadla, dezinfekci, kapky do očí, gel na poštípání hmyzem a přípravky proti alergii. Přidejte i nůžky a teploměr.

Základní hygienické pomůcky by měly zastupovat dámské hygienické potřeby, toaletní papír a kapesníky. Do předmětů osobní hygieny a kosmetiky patří deodorant, šampon, mýdlo, zubní pasta, balzám na rty, opalovací krém, krémy na tělo a na obličej a repelent proti hmyzu. Využijete i hřeben, zrcátko a set na manikúru (nůžky a pilník).

Osobní předměty

Co se týče osobních věcí, podstatné jsou určitě doklady (řidičský průkaz, občanský průkaz a kartička zdravotní pojišťovny). Kdo se chystá do zahraničí, určitě musí taktéž dbát na cestovní pojištění.

Do předmětů osobní potřeby patří především peněženka (s kartou i hotovostí), mobilní telefon včetně nabíječky, případně fotoaparát. Stejně tak se doporučuje powerbanka. Venku oceníte bezesporu čelovku či baterku a sluneční brýle. Hodit se může zapalovač, igelitové sáčky nebo náhradní tužkové baterie. Stejně tak můžete vzít trekingové hůlky a papírovou mapu, která dobře poslouží, když selžou technologie (vybitý mobil v nejnevhodnějším okamžiku).

Komerční sdělení.