Podle OSN Severní Korea požádala, aby téměř tři miliony injekcí Covid-19, které jí byly nabídnuty, byly přesměrovány jinam. (Foto: Flickr)

Mluvčí uvedl, že země požádala o přesunutí očkování do více postižených zemí s ohledem na celosvětový nedostatek vakcín.

Očkovací látky Sinovac čínské výroby byly nabízeny v rámci programu Covax, jehož cílem je pomoci chudším zemím získat vakcíny.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nezaznamenala Severní Korea k 19. srpnu žádný případ Covid-19.

Přibližně 37 291 osob – včetně zdravotnických pracovníků a osob s onemocněním podobným chřipce – bylo testováno a u všech byl zjištěn negativní výsledek, uvedla WHO ve své týdenní situační zprávě.

Není to poprvé, co země odmítla vakcíny. V červenci odmítla dodávky přibližně dvou milionů dávek vakcíny společnosti AstraZeneca s odvoláním na obavy z možných vedlejších účinků, uvedl jihokorejský think-tank spojený se zpravodajskou službou země.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v červenci novinářům řekl, že Rusko několikrát nabídlo Severní Koreji dodávku vlastní vakcíny Sputnik.

Severní Korea vyjádřila určité pochybnosti o účinnosti očkování vakcínou Covid-19. Státní sdělovací prostředky často informují o incidentech v USA a Evropě, kdy se u jednotlivců vyskytly nežádoucí reakce na toto očkování.

Zdroj: bbc.com