Koordinátor amerických sankcí Daniel Fried koncem července řekl pro CNN, že sankce proti ruskému ropnému sektoru začnou bolet, právě když ve Spojených státech poroste těžba z břidlic. Fried doplnil, že jejich cílem nebylo narušit současný prodej ruských paliv do Evropy, ale spíš zasadit úder dlouhodobé produkci. Koordinátor amerických sankcí Daniel Fried koncem července řekl pro CNN, že sankce proti ruskému ropnému sektoru začnou bolet, právě když ve Spojených státech poroste těžba z břidlic. Fried doplnil, že jejich cílem nebylo narušit současný prodej ruských paliv do Evropy, ale spíš zasadit úder dlouhodobé produkci.


Jak se plánovalo, těžba ropy z břidlic v USA roste a podle magazínu Economist teď tvoří třetinu z 9 milionů barelů americké denní produkce ropy. Celková denní produkce USA je tedy jen o milion barelů nižší než denní produkce Saúdské Arábie.

Vladimir Putin v prosinci připustil, že břidlice jsou jedním z důvodů kolapsu ceny ropy, ale uvedl, že nižší globální poptávka a zvýšená produkce Libye, Iráku, ISIS a Saúdské Arábie také hrají svou roli. Výroba břidlicové ropy vyjde na 65 – 85 $ za barel, dodal Putin, a tak začíná být neekonomická. Možná Saudové chtěli vytlačit své konkurenty z branže, uzavřel.

Economist dnes s Putinem souhlasí zřídkakdy, ale v tomto ano. Saúdská Arábie, napsal magazín, dala jasně najevo, že bude nižší ceny ropy tolerovat, aby otřásla financemi producentů ropy z břidlic.

Putin zmínil zvěsti, že se Saúdská Arábie a další výrobci ropy spikli, aby stlačením ceny dolů poškodili Rusko. Podle zvláštního vyslance ČR pro otázky energetické bezpečnosti Václava Bartušky se opakuje rok 1985, kdy Spojené státy se Saúdskou Arábií výrazně snížily cenu ropy a zatloukli tak jeden z velkých hřebíčků do rakve Sovětského svazu.

Výrobcům ropy z břidlic lze však odpustit, jestliže jim připadá, že ve skutečnosti zde existuje spiknutí proti nim. Na cestu z tohoto kolapsu cen jsou daleko hůře vybavení než Saudové nebo Putin. Evidentně představují postradatelné ztráty v ropné válce Spojených států a Saúdské Arábie proti Rusku.

Erik Best

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .