Poprvé od května spolu v pátek telefonicky hovořili šéfové obrany Spojených států a Ruska poté, co se vztahy mezi Washingtonem a Moskvou zhoršily téměř na hranici nekontaktnosti. (Foto: Flickr)

Americký ministr obrany Lloyd Austin využil příležitosti a vyzval svého protějška Sergeje Šojgua, aby udržoval „komunikační linky“ otevřené, pokud jde o válku na Ukrajině, a vyhnul se tak nedorozuměním vedoucím k možné zbytečné eskalaci mezi oběma jadernými mocnostmi.

„Ministr Austin zdůraznil, že je důležité udržovat komunikační linky uprostřed probíhající války proti Ukrajině,“ uvádí se v telefonátu, který přečetl brigádní generál Pat Ryder.

Austin navíc „zdůraznil pokračující podporu mezinárodního společenství při budování trvalé síly Ukrajiny a zajištění její schopnosti se v budoucnu bránit“. Oba šéfové obrany uvedli, že zůstanou v „úzkém kontaktu“.

Odděleně ve stejný den Austin telefonoval svému ukrajinskému protějšku Oleksiji Reznikovovi, aby „zopakoval neochvějný závazek USA podporovat schopnost Ukrajiny čelit ruské agresi“, uvádí se v prohlášení.

To v poslední době zahrnovalo plány na urychlené dodání zbraní a vybavení, aby se ukrajinské síly lépe připravily na náročné zimní měsíce. Rusko však právě z tohoto důvodu zdánlivě nekonečné a bezedné podpory ukrajinských sil v podobě zbraní a další pomoci obvinilo USA, že se staly stranou konfliktu. Moskva rovněž obvinila USA a jejich západní partnery, že blokují legitimní snahy o mírové rozhovory s Kyjevem.

Kremelská strana v tomto smyslu vydala v pátek vlastní prohlášení, v němž zdůraznila, že ruský prezident Vladimir Putin zůstal od začátku invaze vždy „otevřen“ rozhovorům.

S odvoláním na Putinova mluvčího Dmitrije Peskova:

„Putin byl ve skutečnosti otevřen rozhovorům od samého počátku. Prezident to sám opakovaně řekl,“ poznamenal mluvčí Kremlu a komentoval toto prohlášení.

Připomněl, že Putin se snažil zahájit rozhovory s NATO, USA a OBSE ještě před zahájením zvláštní vojenské operace. „Putin byl otevřen rozhovorům, když byl text dokumentu mezi ruskými a ukrajinskými vyjednavači skutečně dohodnut. Takže zde se v tomto ohledu nic nezměnilo,“ upozornil Peskov.

Peskov pak dodal, že ve skutečnosti jde o přitvrzení kyjevské pozice, nikoliv pozice Moskvy: „Ukrajinská strana zakotvila nepokračování v jednáních s Ruskem,“ zdůraznil a dodal: „To znamená, že ukrajinský zákon nyní zakazuje jakákoli jednání.“

Komentáře Kremlu zazněly právě v reakci na snahy tureckého prezidenta Erdogana o zprostředkování mírového řešení stále se rozbíjející války a na pozadí Šojguova a Austinova telefonátu.

Zdroj: barrons.com