Ministr obrany Lloyd Austin na odpoledním tiskovém brífinku potvrdil, že hovořil se svým ruským protějškem ministrem obrany Sergejem Šojguem – v prvním takovém telefonátu od října – o úterním incidentu s dronem nad Černým mořem. (Foto: Flickr)

„Právě jsem telefonoval se svým ruským protějškem, ministrem Šojgu,“ řekl Austin o snahách o dekonfliktuaci, neboť obě strany se snaží zdůraznit, že nechtějí bojovat.

„Jak jsem opakovaně řekl, je důležité, aby velmoci byly vzorem transparentnosti a komunikace, a Spojené státy budou i nadále létat a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje.“

Kreml však uvedl, že při provádění „zvláštní operace“ na Ukrajině omezil některé další části vzdušného prostoru nad Černým mořem. Tím je připravena půda pro možná další nebezpečné střetnutí se záchytným letounem, jako bylo toto, které vyústilo v pád dronu MQ-9 Reaper.

Obě strany uvedly, že usilují o vyzvednutí vraku, ale ten údajně havaroval v části moře, která je velmi hluboká, což činí vyzvednutí nepravděpodobným.

Austin také zopakoval mluvčí Bidenovy administrativy, že je to pouze prezident Zelenskyj, kdo nakonec rozhoduje o provedení války s cílem vytlačit Rusy.

Zdroj: zerohedge.com