Případný ozbrojený konflikt mezi Ruskem a USA by se „radikálně lišil“ od války na Ukrajině, říká velvyslanec Moskvy ve Washingtonu. (Foto: Wikimedia)

„Úmyslný útok na ruské letadlo v neutrálním vzdušném prostoru není jen zločinem podle mezinárodního práva, ale otevřeným vyhlášením války největší jaderné mocnosti,“ uvedl Anatolij Antonov v prohlášení, které ve středu pozdě večer zveřejnilo ruské velvyslanectví v USA na Telegramu.

Antonov uvedl, že případný ozbrojený konflikt mezi Ruskem a USA by se „radikálně lišil“ od války na Ukrajině.

„Je Kapitol ochoten vystavit americké občany a mezinárodní společenství riziku plnohodnotné jaderné války? Dejte nám odpověď, vážený senátore!“ řekl.

Antonov uvedl, že za „podněcování k zahájení apokalyptického konfliktu“ by měli být povoláni američtí politici, nikoli ruští piloti.

„Neusilujeme o konflikt s jadernou silou. Nadále udržujeme kontakty, a to i prostřednictvím ministerstva obrany, abychom zabránili neúmyslným incidentům. Přál bych si, aby američtí politici měli stejný postoj ke vztahům s Ruskem,“ řekl Antonov.

„Ruské ministerstvo obrany podrobně vysvětlilo důvody a průběh jednání ruských pilotů během včerejšího incidentu nad Černým mořem. Opakuji pro ty, kteří se nesebrali, aby se na situaci podívali objektivně: naše stíhačky se nedostaly do kontaktu s americkým bezpilotním letounem,“ dodal.

V úterý Pentagon uvedl, že ruská stíhačka Su-27 se srazila s bezpilotním letounem MQ-9 Reaper a bezpilotní letoun spadl v mezinárodních vodách.

Rusko popřelo, že by se jeho stíhačky dostaly do kontaktu s dronem, ale uvedlo, že se pokusí získat trosky dronu zpět.

Antonov dříve uvedl, že dron shromažďoval průzkumné informace, aby je předal Ukrajině pro údery proti Rusku.

Zdroj: aa.com.tr