Šéf Pentagonu Mark Esper den po zastavení platnosti smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF) prohlásil, že je zastáncem co nejrychlejšího umístění nových raket v Asii. Informuje o tom agentura Reuters. (Foto: AF meets New START requirements)

„Ano, to bych chtěl,“ uvádí agentura Esperovu odpověď na otázku o možnosti umístění raket středního doletu startujících ze země v Asii.

„Rád bych s tím počítal za pár měsíců, ale takové věci zpravidla trvají déle, než se očekává,“ dodal Esper.

Dne 2. srpna vypršela platnost smlouvy o INF. Na začátku tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody a obvinil Rusko z jeho dlouhodobého porušování.

Všechna obvinění Moskva odmítá. Na začátku července podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o pozastavení smlouvy. Rusko opakovaně prohlásilo, že je plně v souladu se smlouvou o INF.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má pro Washington velmi závažné otázky ohledně plnění smlouvy samotnými Američany. Podle něj jsou tvrzení USA o porušení smlouvy o INF neopodstatněná.

Smlouva o opatřeních k dalšímu snížení strategických útočných zbraní (START-3) podepsaná v roce 2010, zůstává jedinou současnou smlouvou, týkající se omezení vyzbrojení mezi Ruskem a Spojenými státy. Platnost dohody končí v únoru 2021 a americká vláda doposud neoznámila, zda ji Washington má v plánu prodloužit.

Dříve americký prezidentský poradce pro národní bezpečnost John Bolton oznámil, že smlouva START-3 pravděpodobně nebude kvůli nedostatkům prodloužena. Rusko zase opakovaně prohlásilo, že je připraveno o tom diskutovat. Americký prezident Donald Trump sdělil, že si přeje vypracovat novou trojstrannou jadernou dohodu mezi Ruskem, Čínou a Spojenými státy. V Pekingu však byla tato myšlenka zamítnuta.

Zdroj: scmp.com