Aktualizace(1509ET): Bílý dům na odpoledním tiskovém brífinku odsoudil stupňující se rétoriku Pekingu poté, co se o několik hodin dříve objevily zprávy, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v úterý večer pravděpodobně přistane na Tchaj-wanu. (Foto: Flickr)

Na základě anonymních vyjádření tchajwanských představitelů se spekuluje, že by zde mohla dokonce strávit noc.

„Prostě není důvod, aby se to stupňovalo,“ uvedl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby jako varování Číně. „Vzhledem k našim národním bezpečnostním zájmům – stejně jako zájmům našich spojenců a partnerů, kteří v daný den sázejí na Indický Pacifik – existují všechny důvody, aby se to nestupňovalo.“ Kirby nepotvrdil, zda k tomu přistoupí.

Čína o víkendu a v pondělí zopakovala, že přijme „silná a rozhodná opatření k ochraně své svrchovanosti a územní celistvosti“ – v případné návštěvě Pelosiové vidí porušení „červených linií“.

„Jednoduše řečeno, neexistuje žádný důvod, aby Peking případnou návštěvu, která je v souladu s dlouhodobou politikou USA, proměnil v nějaký krizový konflikt nebo ji využil jako záminku ke zvýšení agresivní vojenské aktivity v Tchajwanském průlivu nebo jeho okolí,“ pokračoval Kirby ve svém prohlášení.

Kirby obvinil Čínu z akcí spočívajících v pořádání provokativních vojenských cvičení jak naproti Tchaj-wanu, tak i jinde v Jihočínském moři, což je známkou toho, že se Peking „zřejmě připravuje na potenciální další kroky v nadcházejících dnech a možná i v delším časovém horizontu“. Dodal:

„Tyto potenciální kroky ze strany Číny by mohly zahrnovat vojenské provokace, například odpálení raket v Tchajwanském průlivu nebo v okolí Tchaj-wanu.“

Kirby dále zopakoval postoj Bílého domu, že nebude zasahovat do rozhodování členů Kongresu o návštěvě Tchaj-wanu.

  • ESKALACE V TCHAJWANSKÉM PRŮLIVU NESLOUŽÍ NIČÍMU ZÁJMU: .
  • USA ZAJISTÍ BEZPEČNOST PELOSIOVÉ, POKUD NAVŠTÍVÍ TCHAJ-WAN: KIRBY
  • BÍLÝ DŮM ŘÍKÁ, ŽE SE NENECHÁME NACHYTAT NA ŠVESTKÁCH, ANI SE NENECHÁME ZASTRAŠIT -KIRBY
  • KIRBY O TCHAJ-WANU: PELOSIOVÁ NEPOTVRDILA SVÉ CESTOVNÍ PLÁNY
  • PELOSIOVÁ MÁ PRÁVO NAVŠTÍVIT TCHAJ-WAN: KIRBY

Rusko: Nepřekračujte naše červené linie na Ukrajině, jinak zakročíme.
Američtí politici: Blafují. Překročte ty červené linie.
Rusko provede invazi.

„Nic se nezměnilo. Žádné drama se nekoná. Není bezprecedentní, aby předseda Sněmovny reprezentantů jel na Tchaj-wan,“ řekl. „Nic z tohoto potenciálního, možného obchodu – který mimochodem má precedens – by nezměnilo status quo a svět by měl odmítnout jakoukoli snahu ČLR toho využít.“


Aktualizace (10:55 SEČ): Naprostá většina dechberoucích zpráv západních médií o nyní „chystané“ návštěvě Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu pochází z tchajwanských médií a od tchajwanských představitelů; a mezi tchajwanskými médii se zdá, že probíhají závody v produkci stále konkrétnějších podrobných předpovědí. Například toto je nejnovější zpráva z tchajwanského bulvárního deníku ETtoday, kterou převzaly mezinárodní zpravodajské servery: Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletí na letiště Songshan v úterý večer ve 22:30 místního času.

Současně deník The Wall Street Journal v pondělí informuje, že „určitě přijede“ – na základě nejmenovaného zdroje v kontaktu s nejvyššími tchajwanskými představiteli:

Tato osoba uvedla, že lidé, s nimiž se paní Pelosiová plánuje na Tchaj-wanu setkat, byli o jejím brzkém příjezdu informováni, ačkoli některé podrobnosti zůstávají v nedohlednu. Některá setkání paní Pelosiové byla naplánována na úterní večer, ale většina z nich se uskuteční ve středu, uvedl tento člověk a dodal, že mezi nimi jsou mimo jiné i tchajwanští vládní představitelé. „Určitě přijede,“ uvedla tato osoba. „Jedinou proměnnou je, zda stráví noc v Tchaj-peji.“

A nyní o tom informuje agentura Bloomberg – několik minut po WSJ:

PELOSIOVÁ BY MĚLA V ÚTERÝ NAVŠTÍVIT TCHAJ-WAN: PODLE OBEZNÁMENÝCH LIDÍ.

A přitom samotná Pelosiová – nemluvě o Bílém domě – by mohla být velmi pravděpodobně na vážkách, vzhledem k tomu, že čínská armáda zvýšila hrozby a je nyní ve válečném stavu, zejména na základě ostřejších citací, které se v pondělí objevily ve státních médiích. Tchajwanské ministerstvo obrany na žádost o potvrzení jejího příjezdu uvedlo „bez komentáře“.

Čína rovněž oznámila uzavření vod v Jihočínském moři v souvislosti s probíhajícím cvičením námořnictva PLA.

Po víkendových cvičeních, která byla konkrétně reakcí na zprávy o návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu, byla ohlášena další, která budou probíhat od úterý do pátku.

Úderná skupina letadlové lodi USS Ronald Reagan pokračuje v hlídkování ve vodách poblíž Tchaj-wanu a pravděpodobně se připravuje na případné agresivní akce ze strany Číny, které by mohly ohrozit případnou návštěvu Pelosiové na tomto samosprávném ostrově.

Další informace o pohybu americké útočné skupiny… k Tchaj-wanu prý míří i obojživelná loď USS Tripoli.


Americké akciové trhy dnes ráno náhle zrychlují své ztráty (poté, co se po nočním oslabení krátce dotkly beze změny) v návaznosti na titulky, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová údajně v úterý večer přistane na Tchaj-wanu.

List Liberty Times s odvoláním na osoby obeznámené s touto záležitostí uvádí, že Pelosiová plánuje ve středu navštívit legislativní jüan a setkat se se zákonodárci.

USA a Tchaj-wan se však stále připravují na změny na poslední chvíli, dodává list.

Futures již klesaly, ale titulky o Pelosiové je přes noc stlačily na nejnižší hodnoty…

Dluhopisy jsou nabízeny s výnosy 10Y, které se vrátily na nezměněnou úroveň…

Offshore jüan také klesl na základě zprávy…

Zajímavé je, že ceny ropy jsou výrazně nižší (po zklamání z čínských indexů PMI) a po titulcích Pelosi-Taiwan zrychlují pokles…

Čína mezitím v pondělí znovu varovala, že její armáda je připravena zasáhnout, pokud předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová uskuteční přelomovou návštěvu Tchaj-wanu.

Podle jejího zveřejněného itineráře, který zatím neobsahuje jméno Tchaj-wanu, by mohla na Tchaj-wan odletět po návštěvě své delegace v Malajsii a těsně před cestou do Jižní Koreje.

Nikkei píše, že „americká armáda přesouvá prostředky, včetně letadlových lodí a velkých letadel, blíže k Tchaj-wanu před očekávanou, ale nepotvrzenou návštěvou předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově“.

Armáda PLA také v pondělí vydala nové propagandistické video, v němž v podstatě říká, že „jsme připraveni na válku“ – v souladu s předchozími zprávami, které kolovaly na oficiálních čínských vojenských kanálech…

Jak poznamenává FT navíc PLA svalů-ohýbání jako varování Pelosi: „Čínská PLA také v sobotu provedla cvičení s ostrou střelbou v Pintangu, pobřežní oblasti v jihovýchodní provincii Fujian asi 125 km od Tchaj-wanu. Státní média rovněž odvysílala záběry čínského torpédoborce střílejícího ze svých zbraní v Jihočínském moři, kterým pravděpodobně proplouvá skupina letadlových lodí USS Ronald Reagan po návštěvě Singapuru.“

Zdroj: zerohedge.com