Aktualizace (1408 SEČ): Anglojazyčný mluvčí čínské vlády Global Times se v reakci na potenciální cestu Nancy Pelosiové na samosprávný ostrov Tchaj-wan stal obzvláště hlasitým a bojovným:

„Připravte se na válku!“ stálo ve zprávě, kterou v pátek 29. července zveřejnila 80. skupina Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) v souvislosti s návštěvou USA na Tchaj-wanu. Válečné poselství čínské armády v souvislosti s potenciální návštěvou USA na Tchaj-wanu údajně za pouhých 12 hodin vyvolalo více než 300 000 palců, což podle Global Times vytvořilo „vysokou morálku mezi čínskými vojáky“.

Oficiální účet #Weibo 80. armádní skupiny Lidové osvobozenecké armády #CCP‘ #PLA zveřejnil tento dvouslovný příspěvek před 15 hodinami a zatím získal 650 tisíc lajků, 32 tisíc komentářů a 28 tisíc sdílení. pic.twitter.com/voEJ3BHFn6

 • Jennifer Zeng 曾錚 (@jenniferatntd) 29. července 2022
  Spíš bych to přeložil jako příprava na válku. 备znamená připravit, připravit se, 战 znamená válku. Samozřejmě to může znamenat i akci. Ale toto je popis CHKO.
 • Nepříjemné pravdy Jennifer Zeng 曾錚真言 (@JenniferZeng15) 29. července 2022
  GT dále připomíná svým posluchačům, že pravděpodobně v korespondenci s návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu (za předpokladu, že ji uskuteční) bude země slavit 95. výročí založení čínské vojenské jednotky Lidově osvobozenecké armády (PLA)….
 1. Skupina armád zveřejnila komentář, v němž uvádí: „Musíme mít na paměti základní odpovědnost za přípravu na válku a nabít se na cestu silné armády“. Komentář získal 8 000 palců nahoru.

…Před 95. výročím založení PLA, které připadá na 1. srpna, Si, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny) a předsedou Ústřední vojenské komise, zdůraznil potřebu dalšího provádění strategie posilování ozbrojených sil prostřednictvím výcviku kompetentního personálu v nové éře, informovala v pátek tisková agentura Sin-chua.

Významný odborník na GT a bývalý redaktor publikace Hu Xijin zároveň prohlásil, že čínská armáda „má právo“ zablokovat letadlo Pelosiové a jakýkoli doprovod amerických stíhaček z tchajwanského vzdušného prostoru (který Čína prohlašuje za svůj).

A to poté, co v minulých dnech uvedl, že Peking zvažuje „všechny možnosti, včetně vojenských“:

Pokud americké stíhačky doprovodí letadlo Pelosiové na Tchaj-wan, znamená to invazi. PLA má právo násilně rozehnat letadlo Pelosiové a americké stíhačky, včetně vypálení varovných výstřelů a provedení taktického obstrukčního pohybu. Pokud jsou neúčinné, pak je sestřelit. https://t.co/V7LhrXgXoM.

 • Hu Xijin 胡锡进 (@HuXijin_GT) 29. července 2022
  Čínským jingoistickým prohlášením, která se ozývají z médií a komentátorů spojených s vládou, věnují v poslední době američtí pozorovatelé značnou pozornost, neboť Západ spekuluje o tom, jakou reakci Peking připravuje v případě, že Pelosiová skutečně přistane v Tchaj-peji, což může být již za několik dní.

V posledním týdnu běžící pes čínského propagandistického úsilí @HuXijin_GT „oficiálně“ pohrozil USA válkou nejméně šestkrát zpoza Velkého firewallu Komunistické strany Číny. Musím zavolat @RayDalio a Schwarzmanovi, abych lépe pochopil, jak se naše 1/6 https://t.co/0aVEgjvg62.

 • 🇺🇸Kyle Bass🇺🇦 (@Jkylebass) 29. července 2022
  Obecně však panuje pocit, že pokud Čína skutečně zareaguje agresivně – kromě něčeho jako jsou jen obvyklá válečná cvičení (nyní probíhají blesková cvičení v Jihočínském moři) -, Washington s tím může udělat jen málo, vzhledem k tomu, že by to znamenalo „konfrontaci“ velmocí na dvou hlavních frontách současně, s ohledem na spirálu situace na Ukrajině.

Jediné místo, kde USA vyhrají válku proti Číně, je v horečnatých představách plánovačů ministerstva zahraničí, neokonských ideologů a sloupkařů Washington Post. Zbytek světa je z představy horké války mezi velmocemi zděšen.

 • Dan Cohen (@dancohen3000) 29. července 2022

Aktualizace (10:22 SEČ): Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek odlétá na cestu po Asii, která má zahrnovat Japonsko, Jižní Koreu, Malajsii a Singapur – The Washington Post.

Mohla by se Pelosiová objevit v Tchaj-peji už v neděli, v pondělí nebo v úterý? Čínská státní média se mezitím věnují hrozbám, že v reakci na to jsou na stole „vojenské možnosti“.

Dave DeCamp z AntiWar.com napsal: Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová (D-CA) vede kongresovou delegaci do Asie, která má odletět v pátek, ale stále není jasné, zda se zastaví na Tchaj-wanu.

Podle zdrojů NBC News se delegace zastaví v Japonsku, Jižní Koreji, Malajsii a Singapuru. Tchaj-wan je v itineráři uveden jako „předběžný“.

Pelosiová a její poradci zatím odmítli potvrdit, že plánuje navštívit Tchaj-wan. Ve středu však republikán Michael McCaul (R-TX) uvedl, že ho Pelosiová pozvala, aby se k ní na Tchaj-wan připojil, což signalizuje, že i přes riziko vyvolání velké krize přes Tchajwanskou úžinu má stále v plánu tam jet.

McCaul pozvání odmítl a není jasné, kdo bude součástí delegace Pelosiové. Pozvala rovněž poslance. Gregoryho Meekse (D-NY) a Marka Takana (D-CA), ti se však k cestě nevyjádřili.

Peking v souvislosti s plány Pelosiové navštívit Tchaj-wan důrazně varoval, ale případná cesta získala silnou podporu obou stran zákonodárců v Kongresu, neboť ji k cestě vyzývají jak republikáni, tak demokraté.

Opinion: Čína se vyjádřila proti možné návštěvě #Pelosiové na #Taiwanu, což ukazuje na nejvyšší stupeň varování. Všechny možnosti, včetně vojenských, jsou již na stole. Je nezbytné přesně pochopit čínské poznámky a vyhnout se nedorozuměním. https://t.co/hsXmXPz8LB.

 • Global Times (@globaltimesnews) 28. července 2022
  Představitelé Bidenovy administrativy uvedli, že Čína bude cestu považovat za účelovou provokaci, ale tvrdí, že je na jejím rozhodnutí, zda ostrov navštíví, či nikoli.

Během otázek a odpovědí po čtvrtečním telefonátu mezi Bidenem a Xi vysoký představitel administrativy zopakoval: „Podotýkám, že, víte, žádná cesta nebyla oznámena. A jak jsme již řekli dříve, je to její rozhodnutí.“

Čínští vojenští analytici varovali, že návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu by mohla vyvolat konflikt mezi USA a Čínou. Pelosiová bude první předsedkyní Sněmovny reprezentantů, která se na tuto cestu vydá od roku 1997, kdy ji podnikl Newt Gingrich, ale analytici varují, že reakce Číny by mohla být silnější, protože její armáda je dnes mnohem silnější.

Ať už Biden dodrží svá slova, prubířským kamenem bude, zda se mu podaří zabránit návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu. Pokud se Pelosiová nakonec na cestu vydá, půjde o společné vystoupení Bílého domu a Kapitolu v Číně. Věřím, že letectvo PLA pak určitě zakročí https://t.co/2OmPoZlRYu.

 • Hu Xijin 胡锡进 (@HuXijin_GT) 28. července 2022
  Čínští státní odborníci a média mezitím varují, že v současné době jsou na stole „všechny možnosti, včetně vojenských“.

Zdroj: zerohedge.com