Zveřejněné dokumenty odhalují, že „nepřekvapivá podívaná“ na osobní obchodování s akciemi ze strany představitelů Fedu se rozšířila i na samotného předsedu. (Foto: Flickr)

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell prodal 1. října 2020 ze svého osobního účtu akcie v hodnotě 1 až 5 milionů dolarů, jak vyplývá z formulářů pro zveřejnění informací, které prověřil časopis Prospect.

Powellův prodej akcií z indexového fondu Vanguard Total Stock Market nebyl dříve oznámen. K tomuto prodeji došlo těsně předtím, než index Dow Jones Industrial Average zaznamenal výrazný pokles.

Mluvčí Fedu pro styk s médii nebyl k dispozici pro komentář. O případném prohlášení Fedu k Powellovým obchodům budeme informovat.

Tři další vysocí představitelé Fedu čelili vážné kritice za provádění obchodů s akciemi během pandemie. Prezident dallaského Fedu Robert Kaplan a prezident bostonského Fedu Eric Rosengren byli v důsledku zveřejnění svých obchodů nuceni odejít do předčasného důchodu.

Místopředseda Fedu Richard Clarida se rovněž dostal pod palbu kritiky za obchodování s akciemi. Ostatní obchody jsou nyní předmětem vyšetřování generálního inspektora Fedu a Komise pro cenné papíry a burzy.

Neexistuje Američan, který by měl více zasvěcených informací o vládní politice, jež řídí pohyby na finančních trzích, než předseda Federálního rezervního systému.

A když loni na podzim prudce vzrostl počet případů covid, hospitalizací a úmrtí, ekonomika byla v nejistém stavu. Ukázalo se, že říjen byl pro akciový trh nejhorším měsícem od března 2020, kdy pandemie začala.

Dow by v říjnu ztratil 1 600 bodů, tedy 6 % své hodnoty. (V následujících měsících se mu tyto ztráty podařilo vyrovnat.)

Powellův výprodej akcií přišel na pozadí prezidentova balancování nad naléhavě potřebným novým balíčkem ekonomických stimulů. O den později Trump veřejnosti oznámil, že měl pozitivní test na covid.

Záznamy ze schůzek ukazují, že Powell byl 1. října čtyřikrát v kontaktu s ministrem financí Stevenem Mnuchinem. Powell naléhal na administrativu, aby podpořila další fiskální stimuly, aby odpovědnost za záchranu ekonomiky nebyla pouze na Fedu a měnové politice.

Ve svém projevu 6. října, po prodeji akcií, Powell varoval, že nepřijetí stimulačních opatření by mohlo mít „tragické“ ekonomické důsledky.

Řekl: „Expanze ještě zdaleka není dokončena … Příliš malá podpora by vedla k slabému oživení a způsobila by zbytečné potíže.“.

Téhož dne ve 14:48 Trump po poradě s Mnuchinem na Twitteru napsal, že pověřil své zástupce, aby zastavili jednání s demokraty o pandemickém stimulačním balíčku až do doby po volbách: „Ihned po mém vítězství schválíme velký stimulační zákon.“

Před Trumpovým tweetem Dow vzrostl o 200 bodů. Pak se trh okamžitě propadl a za celý den se propadl o 376 bodů.

O den později, 7. října, byl zveřejněn zápis z jednání Federálního výboru pro volný trh (FED), na kterém se potvrdily obavy FEDu v kombinaci s pokračující politikou velmi nízkých úrokových sazeb a masivních nákupů dluhopisů.

Zdroj: prospect.org