Neúspěšný kandidát do Sněmovny za ČSSD Matěj Stropnický v pořadu 360° na CNN Prima News komentoval situaci ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. (Foto: Facebook)

Stropnický má za to, že předseda Senátu Miloš Vystrčil by se měl prezidentovi omluvit.

Podle názoru Stropnického se zdravotní stav prezidenta zlepšuje. Považuje za normální, že jsou dny, kdy prezident nemůže vykonávat svoji práci na sto procent, není to však důvod, aby ho někdo zbavoval kompetencí.

„Přímo volený prezident má zdaleka největší mandát ve srovnání se všemi poslanci i senátory. Je standardní, že jsou dny, kdy starší hlava státu nemůže vykonávat své kompetence naplno. Myslím, že prezidentův stav se postupně zlepšuje. Asi už nikdy nebude úplný jura, ale to neznamená, že by měl někdo právo chmatat na jeho kompetence,“ řekl Stropnický v CNN Prima News.

Připomeňme, že prezident republiky byl v Ústřední vojenské nemocnici hospitalizován od 10. října.

18. října vystoupil na tiskové konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil a pročetl úryvek zprávy, kterou obdržel z ÚVN. „Dle názoru ÚVN je vzhledem k charakteru onemocnění dlouhodobá prognóza zdravotního stavu Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá – a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech hodnocena jako málo pravděpodobná,“ uvedl tehdy Miloš Vystrčil.

Senát i Sněmovna proto začaly mluvit o možnosti aktivace článku 66 Ústavy, čímž by dočasně zbavily prezidenta pravomocí.

„Já to považuji na hraně ústavního puče, o co se pokoušel pan Vystrčil z ODS a část Senátu. Je dobře, že se tomu podařilo zabránit. Myslím, že pan Vystrčil dluží prezidentovi omluvu,“ řekl Stropnický.