Elektrická stimulace bloudivého nervu pomohla vědcům probudit člověka, který byl po těžkém otřesu mozku 15 let v kómatu, uvádí se ve článku publikovaném v časopisu Current Biology. „Stimulací bloudivého nervu se nám podařilo ukázat, že můžeme zlepšit stav pacienta a vrátit ho do našeho světa, když už se zdá, že je vše ztraceno. Mozek si uchovává schopnost vytváření nových spojení a „opravovat se" i v natolik kritické situaci," oznámila Angela Seriguová z Institutu kognitivních věd v Lyonu.


Seriguová a její kolegové pracovali s pacientem z lyonské kliniky, který měl ve věku 20 let dopravní nehodu a v kómatu byl více než 15 let. Stejně jako další mnozí lidé v podobném stavu se nemohl dostat z kómatu kvůli poškození určitých částí mozku, které spojují jeho dolní části řídící životní funkce s kůrou a dalšími částmi nervové soustavy odpovídající za fungování mysli.

Jak uvádí vědci, všechny tyto části mozku spojuje tzv. bloudivý nerv, což je jedno z nejdelších a nejsložitějších spojení neuronů v lidském těle, které spojuje desítky jednotlivých orgánů s mozkem. Jak předpokládají vědci, je toto spojení možné využívat pro stimulaci „izolovaných" částí nervové soustavy v mozku pacientů v kómatu a vytváření nových spojení mezi nimi.

Podle této myšlenky vědci nainstalovali do břišní dutiny pacienta zvláštní elektrostimulátor, který byl připojen k jednomu z konců bloudivého nervu a stále do něho vysílal zvláštní impulsy, jejichž frekvence a síla se časem měnila.

Jak poznamenává Seriugová, výsledky tohoto pokusu výrazně předčila pesimistická očekávání vědců. Muž se probudil z kómatu a začal reagovat na slova a činy okolí a plnit jednoduché příkazy ošetřovatelů a příbuzných.

Zdroj: cnn.com, snews.com