Německý kancléř Olaf Scholz byl kritizován za „hrubé zneužití zpravodajských informací“ poté, co naznačil, že britští a francouzští vojáci pomáhali Ukrajině odpalovat rakety, které dodali. (Foto: Flickr)

Scholz se takto vyjádřil, když vysvětloval svou neochotu poslat na Ukrajinu německou řízenou střelu dlouhého doletu Taurus, čímž podle něj hrozilo, že se země přímo zapojí do války.

Kancléř uvedl, že vyslání raket, které váží 3 000 liber a mají dolet až kolem 310 mil, by vyžadovalo, aby němečtí vojáci pomáhali ukrajinským silám na zemi.

Poznamenal, že Německo nemůže dělat to, co dělají Británie a Francie s raketami Storm Shadow, známými také jako SCALP.

„To, co se dělá v oblasti kontroly cílů a doprovodné kontroly cílů na straně Britů a Francouzů, nelze udělat v Německu. To ví každý, kdo se tímto systémem zabýval,“ řekl, uvedla agentura Associated Press.

„Němečtí vojáci nesmí být v žádném okamžiku a na žádném místě spojováni s cíli, kterých tento systém dosahuje,“ dodal.

Zdroje z oblasti obrany sdělily deníku The Telegraph, že jeho komentáře zvýšily obavy o bezpečnost vojenského a diplomatického personálu obou zemí.

Bývalý britský ministr obrany Ben Wallace obvinil Scholze z „nejen nebezpečného používání faktů, ale také často nesprávných faktů“.

„Scholzovo chování ukázalo, že pokud jde o bezpečnost Evropy, je to špatný člověk, který je ve špatnou dobu na špatném místě,“ řekl listu The Standard.

Tobias Ellwood, bývalý předseda výboru pro obranu britské Dolní sněmovny, uvedl, že se jedná o „flagrantní zneužití zpravodajských informací, které má záměrně odvést pozornost od neochoty Německa vyzbrojit Ukrajinu vlastním raketovým systémem dlouhého doletu“, podle listu The Telegraph.

„Rusko toho bezpochyby využije k tomu, aby raketově stoupalo po žebříčku eskalátorů,“ dodal.

Mluvčí německé vlády sdělil serveru Business Insider, že tyto zprávy nekomentuje.

Mluvčí britského ministerstva obrany ve vyjádření pro BI uvedl: ,,Britské ministerstvo obrany se k tomu vyjádřilo: „Používání systému Storm Shadow Ukrajinou a jeho procesy zaměřování jsou záležitostí ukrajinských ozbrojených sil.“

Rovněž upřesnil, že Scholz „nepotvrdil přítomnost britských vojáků na Ukrajině“, ačkoli poznamenal, že ministerstvo „již dříve jasně uvedlo, že v zemi je malý počet pracovníků, kteří zajišťují bezpečnost naší diplomatické přítomnosti a podporují ozbrojené síly Ukrajiny“.

Zdroj: telegraph.co.uk