Ve čtvrtek se Saúdy vedené koalici podařilo v severním Jemenu zasáhnout autobus převážející děti. Červený kříž potvrdil, že útok zabil a zranil mnoho tuctů dětí, z nichž většina byla do 10 let.

Agentura OSN UNICEF řekla, že jí dělají „velké starosti předběžné zprávy o pozabíjení dětí,“ když rezidenční zástupkyně UNICEF v Jemenu říká, že dosvědčuje ty „hororové obrázky a videa ze Saada… Proč mají zapotřebí zabíjet děti?“

RT hlásí: 

Ten autobus byl zrovna na tržišti Dahyan v severním Sa’ada, tj. v baště Houthijských rebelů, když jej ve čtvrtek ráno zasáhl nálet. „Po tomto útoku přijala Mezinárodní komisí Červeného kříže podporovaná nemocnice tucty mrtvých a zraněných,“ potvrdil Červený kříž s dodatkem, že „podle mezinárodního humanitárního práva musí být při konfliktech civilisté chránění.“

„Spousta mrtvých, ještě více zraněných, většina ve věku do 10 let,“ řekl Johannes Bruwer, šéf Mezinárodní komise Červeného kříže (ICRC) v Jemenu s dodatkem, že tato organizace „posílá další dodávky do nemocnic, aby si poradily se záplavou zraněných.“

Abdul-Habi Nayeb, šéf zdravotního odboru v Sa’da Reuters řekl, že počet mrtvých zatím vystoupal na 43. Asi 61 je uznáno za zraněné. Autobus přepravoval civilisty, včetně spousty školních dětí, není však jasné, kolik z obětí byli cestující z autobusu, a kolik jich byli kolem jdoucí chodci na ulici.

V prohlášení vydaném státní tiskovou agenturou SPA tvrdí Saúdy vedená koalice, že její nálety na Saada byly mířeny na odpalovače raket používané k palbě na město v jižní Saúdské Arábii Jiza.

„Dnešní útok v Saada byl legitimní vojenskou operací v souladu s mezinárodním humanitárním právem,“ uvedl v prohlášení mluvčí koalice plukovník Turki al-Malki. Prohlášení rovněž obvinilo s Íránem spřátelené rebely Houthiů ze zneužívání dětí jako lidských štítů.

Saúdská Arábie spolu se svými sunnitsko-muslimskými spojenci útočí na s Íránem spřátelené rebely Houthiů v Jemenu už přes tři roky. Tito rebelové kontrolují značnou část severního Jemenu včetně hlavního města této země Sana, které bylo ve čtvrtek také napadeno nálety.