Vojenské velení Velké Británie plánuje poslat novou letadlovou loď Queen Elizabeth do asijsko-tichomořského regionu na vzdorování Číně, oznámil list The Times s odvoláním na zdroje. (Foto: Piklist)

Loď má vyplout k místu určení na začátku příštího roku ve složení útočné skupiny. Budou ji doprovázet dva torpédoborce typu 45, dvě fregaty typu 23, dva tankery a vrtulníky. Posádka lodě čítá 700 lidí, může jich být i více – 1,6 tisíce spolu s posádkami bojových letadel a vrtulníků.

Podle informace listu budou na palubě lodě dvě letky stíhacích bombardérů používajících technologie stealth F-23B Lightning II, mj. i letouny Sboru námořní pěchoty USA a britského letectva.

Letadlová loď, na niž vynaložily britské úřady 3,1 miliardy liber (kolem 3,9 miliardy dolarů), se má zúčastnit vojenských cvičení se spojenci, mj. s USA a Japonskem. Podle informací od zdroje listu v obranné sféře bude loď fungovat po určitou dobu jako „plovoucí veletrh“, na němž se mohou uzavírat všelijaké dohody.

„Jedna letadlová loď bude podporovat NATO v severním Atlantiku. Kde může být rozmístěna ta druhá? Na hlavních obchodních trasách pro čelení vznikající čínské hrozbě. Bude to operativní skupina spojenců s britskou letadlovou lodí, bude to ale koalice na přání. Takto se o tom uvažuje,“ sdělil list zdroj.

Podle jedné z variant plánu mohou britští vojáci pozvat Austrálii a Kanadu. Ty budou muset útočné skupině poskytnout doprovod v podobě válečných lodí nebo ponorek. Mluvčí britského ministerstva obrany listu přitom oznámil, že „rozhodnutí o nasazení Queen Elizabeth nebylo zatím přijato“.

Plány vyslání letadlové lodě do asijsko-tichomořského regionu se projednávají v rámci revize strategie zahraniční, obranné a bezpečnostní politiky Velké Británie.

Zdroj:  thetimes.co.uk