Pobřežní stráž USA se vzdala cvičení v Arktidě kvůli obavám, že se jediný těžký ledoborec v zemi porouchá a bude potřeba požádat o pomoc Rusko, píše americký portál Business Insider.

Ledoborec Polar Star (Polární hvězda) je starý přes 40 let, ale stále „bojuje o život", o čemž, jak píše Business Insider, dobře věděl bývalý velitel Pobřežní stráže USA, admirál Paul Zukunft.

Když ho Rada národní bezpečnosti požádala, aby vyslal ledoborec přes Severní mořskou cestu na cvičení volné navigace, vyslovil se proti.

„Bereme součástky z lodě stejného typu, jen aby tato fungovala, ale nemohu zaručit, že během cvičení volné navigace nedojde k vážným technickým poruchám, pak bych se musel obrátit na Rusko, aby loď byla odtažena na bezpečné místo. Takže dnes bychom to dělat neměli," citoval vlastní odpověď samotný Paul Zukunft.

Business Insider neupřesnil termín cvičení. Bývalý velitel Pobřežní stráže USA oznámil jeho zrušení na začátku prosince.

Portál píše, že Washington má problémy v boji o Arktidu především kvůli nedostatku ledoborců, což je zvlášť zjevné v porovnání s Ruskem.

Moskva má desítky ledoborců, kdežto USA pouze dva, jenom Polar Star patří do těžké třídy a dokáže fungovat v tomto regionu, píše portál.

Zdroj:  businessinsider.com