Po zhruba čtyřech týdnech intenzivních lockdownech, kvůli nimž více než 25 milionů obyvatel Šanghaje shánělo nezbytné zásoby, jako jsou potraviny a léky, místní úřady ve středu uvolnily uzavírací opatření a poprvé od začátku uzavírky, která byla původně zavedena jako devítidenní, umožnily 4 milionům lidí opustit své domovy. (Foto: Twitter)

Zdravotnický úředník Wu Ganyu podle agentury AP uvedl, že virus je v některých částech města poprvé po několika týdnech „pod účinnou kontrolou“.

Podle posledních změn, které posunuly status částí města z „uzavřených“ na „kontrolované“, mohou lidé opouštět své čtvrti, ale velká shromáždění jsou stále zakázána.

Ve středu čínská ČCHS oznámila 19 927 nových případů v pevninské Číně, z toho 2 761 bez příznaků.

Poprvé po téměř dvou týdnech tak denní bilance v Číně klesla pod 20 tisíc nových případů. Na Šanghaj připadalo 95 % z celkového počtu, tj. 18 902 případů, z nichž 2 495 mělo příznaky.

Jeden z místních úředníků řekl SCMP, že boj proti covid-19 ve městě neskončil, ale spíše dosáhl „kritického okamžiku“.

„Boj proti viru v Šanghaji se nachází v kritickém okamžiku, takže není dovoleno žádné polevení,“ uvedla šanghajská vláda v prohlášení vicepremiéra Sun Chunlana, který od 2. dubna dohlíží na antivirovou činnost ve městě. „Jakékoli polevení v protipandemických činnostech je nepřijatelné.“

Ve středu také ministerstvo zemědělství nařídilo místním úředníkům, aby zajistili, že uzavírací opatření nenaruší jarní výsadbu zemědělců, kteří živí 1,4 miliardy obyvatel Číny, a to po varování, že by uzavírka mohla narušit sezónu jarní výsadby. Válka na Ukrajině již vážně narušila zemědělství v této zemi, která mimo jiné dodává velkou část evropské pšenice a kukuřice.

Zdroj: apnews.com